20% spadek w handlu i dodatkowe 3 mld VAT-u? Branża wylicza wady systemu kaucyjnego

20% spadek w handlu i dodatkowe 3 mld VAT-u? Branża wylicza wady systemu kaucyjnego

W liście otwartym zaadresowanym do Premiera Donalda Tuska organizacje reprezentujące rolnictwo, branżę napojową i handel detaliczny zaapelowały o pilne wdrożenie zmian w przepisach regulujących system kaucyjny. Ich zdaniem, w przypadku braku reakcji wszystkie negatywne skutki ustawy obciążą obecny rząd, mimo że ten nie jest autorem dokumentu.

Organizacje powołują się Konstytucję RP

Pod listem otwartym podpisało się 14 organizacji branżowych. Wśród nich znajduje się Polska Federacja Producentów Żywności reprezentująca takie firmy jak Coca Cola HBC, Colian, Grupa Maspex, Unilever i wiele innych. Pod apelem podpisał się także między innymi ZPPP - Browary Polskie czy Polska Izba Mleka. 

Autorzy pisma zwracają uwagę na to, że "system kaucyjny jest całkowicie bezbronny na wszelkiego rodzaju malwersacje finansowe przy rozliczaniu kaucji i zebranych odpadów opakowaniowych i opakowań". Piszą przy tym o naruszeniu zasady równości podmiotów gospodarczych oraz tworzeniu barier w dostępie do rynku co ma ich zdaniem stać w sprzeczności z Konstytucją RP. 

Błędy mają kosztować Polki i Polaków nawet 3 mld złotych

W liście organizacje apelują o pilne zmiany w ustawie, w tym także przesunięcie daty obowiązku zbiórki opakowań w systemie kaucyjnym na 1 stycznia 2026 r. Przypomnijmy, że obecnie obowiązujący dokument zakłada wprowadzenie systemu kaucyjnego od 1 stycznia 2025 r.

W innym wypadku, jak piszą autorzy listu, to obecnie sprawujący urząd rząd zostanie obciążony negatywnymi skutkami ustawy. Wśród nich organizacje wskazują między innymi na 3 miliardy złotych dodatkowego podatku VAT od kaucji, który mieliby zapłacić obywatele, wzrost cen napojów, wód, soków i piwa, a także nawet 20% spadek obrotów polskiego handlu tradycyjnego. 

Apelując o pilne zmiany i rozpoczęcie dialogu, organizacje nazywają ustawy wprowadzającą system kaucyjny "jednym z najgorszych i najbardziej niebezpiecznych finansowo aktów prawnych dla Polek i Polaków oraz polskiej gospodarki". 


foto: mat. redakcji