Wietnamska herbata z pestycydami. Wydano ostrzeżenie publiczne

Wietnamska herbata z pestycydami. Wydano ostrzeżenie publiczne

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące dostępnej w Polsce czarnej herbaty pochodzącej z Wietnamu. Kontrola wykazała przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu.

Herbata z przekroczonym poziomem pestycydu antrachinonu

Ostrzeżenie dotyczy produktu jakim jest herbata czarna liściasta Yunan w opakowaniu 100-gramowym oraz 1000-gramowym. Wyrób skażony podwyższonym poziomem pestycydów pochodzi z Wietnamu. W Polsce występuje pod marką EDAL. 

Jak informuje GIS, podczas kontroli stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu, jakim jest antrachinon. To związek chemiczny, który jest stosowany przede wszystkim jako substrat do produkcji barwników, leków, ale także środków ochrony roślin. Może mieć działanie toksyczne dla organizmu, a szczególnie dla układu pokarmowego.

Zgodnie z oceną ryzyka ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego produkt o podanym numerze partii może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Nie spożywaj tego produktu! GIS wydał ostrzeżenie

W komunikacie organ zastrzegł, że produktu nie należy spożywać. Dokładnie mowa o asortymencie o numerze partii 518. Rekomendowana data do spożycia widoczna na opakowaniu to sierpień 2026 roku. 

Firma EDAL II Sp. z o.o. przekazała, że wszyscy odbiorcy w/w partii herbaty zostali poinformowani o zaistniałej sytuacji i w trybie pilnym następuje wycofanie produktu z rynku.


foto: GIS/stockadobe(domnitsky)