Akademia Handlu Detalicznego świętuje 2 urodziny

Akademia Handlu Detalicznego to program rozwojowy dedykowany przedstawicielom sił sprzedaży Traders, który został uruchomiony przez sieć hurtowni MAKRO Polska w kwietniu 2022 roku. Jego głównym celem jest wsparcie uczestników w budowaniu praktycznej wiedzy na temat sektora handlu detalicznego. Od początku działania Akademii w szkoleniach wzięło udział 250 osób. Projekt ma zasięg międzynarodowy i działa w 7 krajach.

Akademia Handlu Detalicznego

Ten kompleksowy program szkoleniowy jest skierowany do przedstawicieli sił sprzedaży, pracujących na co dzień z klientami Traders. W czasie realizowania modułów Akademii uczestnicy zdobywają wiedzę z różnorodnych obszarów dotyczących rynku handlu detalicznego, m.in. jak wspierać rozwój franczyzy, w jaki sposób identyfikować potencjał franczyzowy i zakupowy sklepu oraz zdobywać wiedzę dotyczącą najnowszych trendów na rynku handlu detalicznego.

Akademia Handlu Detalicznego jest wynikiem ścisłej współpracy z przedstawicielami sił sprzedaży MAKRO Polska. To właśnie dzięki dogłębnemu poznaniu potrzeb naszych klientów, uruchomiliśmy program, który rozwija pracowników w zakresie efektywnego prowadzenia sklepów. Dzięki różnorodnym metodom szkoleniowym i praktycznym ćwiczeniom, nasi pracownicy poszerzają swoją wiedzę i zdobywają umiejętności, by każdego dnia skutecznie wspierać naszych klientów

Gabriela Gierczak, menadżer ds. rozwoju Akademii Handlu Detalicznego w MAKRO Polska

Trzy poziomy wtajemniczenia

Program Akademii podzielony jest na 3 poziomy: brąz, srebro oraz złoto. Każdy poziom podzielony jest na 2 rozdziały: "Jak efektywnie prowadzić sklep" oraz "Identyfikacja potencjału i rozwój biznesu klienta" i obejmuje tematy takie jak: wiedza operacyjna, produktowa, zarządzanie zasobami ludzkimi, obsługa klienta, identyfikacja potencjalnych możliwości oraz rozwój biznesu.

W trakcie szkolenia wykorzystywane są różnorodne metody, takie jak między innymi: e-learning, wideo, warsztaty, zadania on the job, pre-test, quizy oraz symulacje rozmów z klientami. Uczestnicy mają również dostęp do najnowszych technologii, takich jak okulary VR umożliwiających dokładne zapoznanie się z wnętrzem sklepu ODIDO w dowolnym miejscu i czasie.

Podczas szkolenia skupiłam się na metodach generowania sprzedaży w sklepie detalicznym. Dzięki ćwiczeniom szybko przekułam teorię w praktykę, co pozwoliło mi lepiej wspierać realizację celów biznesowych klientów. Jestem pewna, że nowe umiejętności pomogą mi osiągnąć sukces w sprzedaży.

mówi uczestniczka Akademii Handlu Detalicznego

Poprzez Akademię Handlu Detalicznego sieć hurtowni MAKRO Polska chce ułatwić uczestnikom tej ścieżki rozwojowej zdobywanie praktycznej wiedzy o handlu detalicznym w interesujący i efektywny sposób.


foto: mat. partnera

Reklama