Kaufland Marketplace jeszcze latem wejdzie do Polski. Jak działa platforma?

Kaufland Marketplace jeszcze latem wejdzie do Polski. Jak działa platforma?

To już oficjalne! Kaufland poinformował o otwarciu platformy marketplace w Polsce i Austrii. Sprzedawcy rejestrując się na platformie zyskają jednocześnie dostęp do pięciu rynków, na których jeszcze w tym roku będzie działała platforma. W ten sposób należący do Grupy Schwarz Kaufland rzuca rękawice takim graczom jak Allegro czy Amazon. 

Jak informuje detalista, platforma Kaufland Global Marketplace zacznie działać w Polsce "późnym latem" jeszcze tego roku. Jednocześnie zostanie uruchomiona także w Austrii. Poza prowizją od sprzedaży, sprzedawcy zapłacą także miesięczną subskrypcję. W zamian Kaufland obiecuje możliwość dotarcia do ponad 81 milionów klientów.

Jak działa Kaufland Global Marketplace?

Nowa platforma typu marketplace od Kaufland ma umożliwiać sprzedawcom detalicznym – zarówno lokalnym, jak i międzynarodowym – prowadzenie sprzedaży internetowej w kilku krajach jednocześnie.

Na ten moment strona działa już w Niemczech, Czechach i na Słowacji, gdzie – jak informuje Gerald Schönbucher, szef e-commerce w Kaufland – jest jedną z największych platform handlowych. To samo Kaufland zamierza osiągnąć w Polsce i Austrii. 

Odpowiadając jednak na pytanie o to, jak właściwie ma działać Kaufland Global Marketplace w Polsce, spójrzmy na to, jak rozwiązanie to sprawdza się na innych rynkach. Pod adresem kaufland.de od dłuższego czasu funkcjonuje już bowiem sklep online detalisty dostępny dla niemieckich klientów. Na platformie znajdziemy ogłoszenia różnych sprzedawców, w tym także oferty Kaufland

Kaufland Global Marketplace od dłuższego czasu działa z powodzeniem m.in. w Niemczech (foto: zrzut ekranu kaufland.de)

Co ciekawe, Kaufland udostępnia także opcję porównywania ofert od różnych sprzedawców. To rozwiązanie, które kilka miesięcy temu zadebiutowało także na polskiej platformie marketplace Allegro.

Porównanie ofert sprzedaży od różnych sprzedawców na platformie Kaufland Marketplace (foto: zrzut ekranu kaufland.de)

Jak zacząć sprzedawać w marketplace Kaufland?

Choć planowany debiut platformy Kaufland Global Marketplace w Polsce dopiero przed nami, to detalista już teraz zachęca sprzedawców do zakładania kont. Jak to działa?

Sprzedawcy detaliczni mogą już rejestrować się na nowych platformach handlowych. Aby ich zachęcić do dołączenia, Kaufland przygotował specjalną ofertę dla tych, którzy się pospieszą.

Przez pierwsze trzy miesiące od uruchomienia marketplace’u sprzedający nie zapłacą prowizji. Ponadto przez trzy miesiące nie będzie pobierana podstawowa opłata za korzystanie z możliwości Kaufland Global Marketplace. Dodatkowo sprzedawcy otrzymają rabat w wysokości 1200 euro na sponsorowane reklamy produktów, dzięki czemu jeszcze lepiej zaprezentują swoje oferty.

Opłaty i prowizje. Marketplace Kaufland w subskrypcji

Regularna cena prowadzenia konta sprzedawcy na platformie Kaufland różni się w zależności od wybranej opcji. Minimalny koszt miesięczny to 175 zł. Jeżeli jednak sprzedawca chce dodatkowo podlinkować swój sklep internetowy, musi liczyć się z dopłatą – koszt miesięcznej subskrypcji zwiększa się do 220 zł. 

Poza comiesięczną opłatą sprzedawcy zapłacą także prowizję od sprzedaży. To popularny model, który działa na wielu platformach sprzedażowych, w tym między innymi na Allegro. Prowizja przy sprzedaży komputerów wynosi przykładowo na platformie w Polsce 4%, z kolei przy sprzedaży perfum – 8%, a artykułów zoologicznych – 10%. 

Ekspansja na czeski i słowacki rynek. Jak radzi sobie marketplace Kaufland?

Poza niemieckim rynkiem, gdzie każdego miesiąca platformę marketplace odwiedzać ma do 32 mln użytkowników, Kaufland Global Marketplace działa także w Czechach oraz na Słowacji.

Jak informuje detalista, "w Czechach pod adresem Kaufland.cz można znaleźć ponad 5,9 mln artykułów od około 4700 zarejestrowanych oferentów, przy czym ok. jedna czwarta z nich to krajowi sprzedawcy. Kaufland Marketplace odnotowuje w Czechach 5 mln odwiedzin miesięcznie". 

W przypadku Słowacji, jak kontynuuje Kaufland, liczba produktów wzrosła dziesięciokrotnie od momentu uruchomienia platformy przed rokiem. "Dziś 4200 zarejestrowanych sprzedawców oferuje ponad 6,5 mln artykułów pogrupowanych w ponad 6400 kategoriach" – informuje.

 


foto: mat. prasowe