Ceny mięsa wzrosły o 3,3%. Mieszkańcy którego kraju odczuli to najmocniej?

Ceny mięsa wzrosły  o 3,3%. Mieszkańcy którego kraju odczuli to najmocniej?

Eurostat podał najnowsze dane dotyczące cen mięsa w krajach Unii Europejskiej. Okazuje się, że te były w lutym 2024 roku wyższe średnio o 3,3% w porównaniu do lutego 2023 roku. Największy skok zanotowano w przypadku cen wieprzowiny, najmniejszy zaś dotknął drobiu, którego ceny spadły. To, o ile więcej lub mniej płacimy obecnie za mięso znacznie różni się jednak w zależności od kraju.

Ceny mięsa w UE: od przekraczającej 7% podwyżki do ponad 5% spadków

W lutym 2024 roku większość krajów UE odnotowała wzrost cen mięsa w porównaniu z lutym 2023 roku. Najwyższy wzrost odnotowano w Bułgarii, gdzie ceny mięsa podskoczyły na przestrzeni roku o 8,2%. Drugie miejsce w rankingu drożyzny w tej kategorii zajmuje Rumunia ze wzrostem na poziomie 7,7%, a trzecie – Chorwacja (+7,1%).

Luty był miesiącem, w którym w trzech krajach odnotowano spadek cen mięsa. Czesi płacili w tym czasie o 5,1% mniej niż w lutym 2023 roku, Finowie – o 2,2% mniej, a Duńczycy – o 0,6% mniej. 

Najmocniej drożeje wieprzowina

Zgodnie z lutowymi danymi Eurostat, największy wzrost ceny zanotowała w ostatnim okresie wieprzowina. Średnia podwyżka wyniosła w jej przypadku w krajach UE 5,7% rok do roku. Mięso jagnięce i pochodzące z kóź podrożało o 4,5%, a wołowina i cielęcina – o 3,0%. 

Jedynym rodzajem mięsa spośród tych analizowanych przez Eurostat, który zanotował podczas analizowanego okresu 12 miesięcy spadek ceny był drób, który potaniał o 1,6%. 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z DANYMI RYNKOWYMI I ANALIZAMI

SPRAWDŹ NOWE RAPORTY

W ciągu ostatnich 3 lat roczna stopa inflacji w przypadku mięsa była najwyższa w okresie od kwietnia 2022 roku do marca 2023 roku, a roczna stopa zmian przekraczała 10%. Najwyższy wskaźnik odnotowano w lutym 2023 roku, kiedy cena była o 17,3% wyższa niż w lutym 2022 roku.


foto: stockadobe(javiindy)