Inflacja spadła poniżej celu NBP. Ekonomiści studzą entuzjazm

Inflacja spadła poniżej celu NBP. Ekonomiści studzą entuzjazm

Inflacja w marcu wyniosła 1,9% – wynika ze wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. Oznacza to, że ceny towarów i usług podrożały względem analogicznego okresu rok wcześniej o niecałe 2%. Wynik ten jest niższy od ustalonego przez Narodowy Bank Polski centralnego celu inflacyjnego, jednocześnie wracając (najpewniej wyłącznie chwilowo) do poziomu sprzed pięciu lat. 

"Rok temu ciężko było uwierzyć, że napiszemy podobny tytuł w komentarzu do krajowej inflacji" – komentują ekonomiści mBanku w tekście zatytułowanym "Inflacja nurkuje poniżej 2%". Zwracają w nim uwagę na to, że jeszcze 12 miesięcy temu inflacja w Polsce przekraczała 15% w perspektywie rocznej. Wobec obecnie notowanych wskaźników, dwucyfrowe odczyty mogą wydawać się już nieco abstrakcyjne.

Inflacja w marcu 2024

Inflacja w marcu 2024 wyniosła 1,9% rok do roku, wobec 2,8% w lutym 2024. Ceny żywności były niższe o 0,2% niż przed rokiem. Spadły także ceny energii (-0,4%). Za paliwa płaciliśmy natomiast o 0,1% więcej niż w marcu 2023. Z kolei w perspektywie miesiąc do miesiąca, w stosunku do lutego 2024 roku wzrosły tylko ceny żywności (o 0,2%). 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Zdaniem ekonomistów z mBanku na znaczne obniżenie inflacji wpłynęło kilka czynników. Wśród nich wymieniają wysoką bazę odniesienia (inflacja w marcu 2023 wynosiła 16,1% rok do roku), szereg działań administracyjnych oraz spowolnienie wzrostu cen żywności. 

Koniec spadków inflacji na ten rok

Inflacja poniżej 2% może wzbudzać optymizm. Ten studzą jednak ekonomiści. "Marzec stanowi tegoroczne minimum inflacji ogółem, zaś inflacja bazowa powinna takowe osiągnąć za 1-2 miesiące. W kwietniu lekko dać o sobie znać powinno przywrócenie 5% stawki VAT na żywność, choć najpewniej obędzie się bez przełożenia tejże podwyżki w stosunku 1:1 przez największe dyskonty. Spodziewamy się jednak, że z czasem ceny będą podnoszone, co powinno poskutkować miesięcznym wzrostem cen żywności w kolejnych kilku miesiącach" – komentuję eksperci z mBanku.

Podobnego zdania są eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. "Ten odczyt będzie najniższym wynikiem w tym roku. W najbliższych miesiącach zobaczymy lekki wzrost, głównie przez koniec działań osłonowych" – komentują. 


foto: mat. redakcji

Reklama