Wraca 5% stawka VAT na żywność. Sieci handlowe mają na to plan

Wraca 5% stawka VAT na żywność. Sieci handlowe mają na to plan

Wraz z początkiem kwietnia wraca 5% podatek VAT na żywność. Zdaniem ekspertów przywrócenie podstawowego opodatkowania wpłynie na ceny produktów. Zgodnie z wyliczeniami resortu, inflacja może wzrosnąć z tego powodu o około 1 punkt procentowy. Okazuje się jednak, że sieci handlowe mają inny plan. Biedronka i Lidl – na przekór zmianom podatkowym – zaczynają komunikować o promocjach, jakich nie było od dawna.

"Biedronka zamraża ceny ponad 4000 produktów i rozprawia się z VAT-em" – informuje w dzisiejszym komunikacie detalista. Lidl o akcji "VAT STOP", która rozpoczęła się właśnie w sklepach sieci, informował już z kolei w ubiegłym tygodniu. Nowe kampania mają być odpowiedzią na decyzję Ministerstwa Finansów o przywróceniu 5% stawki VAT na wiele produktów spożywczych. W ich tle obserwujemy jednak toczącą się od kilku tygodni wojnę cenową pomiędzy dwoma handlowymi gigantami.

Biedronka zamraża ceny – są jednak wyjątki

"Zgodnie z obowiązującym prawem, od kwietnia br. powraca standardowa stawka VAT 5% na wybrane kategorie produktów żywnościowych. Jednakże, klienci Biedronki zapłacą za nie tyle samo co w marcu" – deklaruje Biedronka. Zamierza w tym celu utrzymać regularne ceny brutto ponad 4 tys. produktów.

"(...) klienci Biedronki nie zauważą wzrostu podatku VAT 5% na podstawowe produkty żywnościowe" – zapewnia Grzegorz Pytko, dyrektor działu zakupów w sieci Biedronka. Okazuje się jednak, że zamrożenie cen już obowiązuje, ale nie na wszystkie kategorie. Jak informuje Biedronka nie będzie ono obowiązywało w przypadku pieczywa oraz warzyw i owoców. 

Pełna lista produktów objętych zamrożeniem ceny w Biedronce liczy w sumie 4068 pozycji. Wśród nich znajduje się zarówno żywność (np. wybrane napoje, nabiał, słodycze), jak też produkty drogeryjne (m.in. wybrane pasty do zębów, dezodoranty, rajstopy czy spinki do włosów).

Lidl też zachowuje ceny. Rusza specjalna akcja

Na kilka dni przed oficjalnym komunikatem Biedronki, o podobnej akcji poinformował Lidl. Niemiecka sieć zagwarantowała stałe ceny w przypadku ponad 1600 produktów. Te mają pozostać na poziomie sprzed podwyżki podatku VAT. "Dzięki takim działaniom oraz innym akcjom promocyjnym w skali roku może się okazać, że zaoszczędziliśmy nawet kilkaset złotych" – sugeruje detalista.

W kwietniu pozostawimy ceny wszystkich produktów objętych podwyżkami VAT 5% na poziomie sprzed podwyżki. Klienci dalej kupią ponad 1600 podstawowych produktów spożywczych w niskich cenach.

Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Affairs and CSR w Lidl Polska

W przeciwieństwie do Biedronki, Lidl zagwarantował stałe ceny także w przypadku kategorii takich jak owoce i warzywa oraz pieczywo. Działania te są komunikowane przez detalistę pod hasłem "VAT STOP". 

Zarówno w przypadku kampanii Biedronki, jak i Lidla nie podano jednak informacji o tym, w jakim okresie czasu będzie obowiązywała akcja promocyjna. Póki co możemy spodziewać się natomiast, że zamrożone ceny będą obowiązywały w kwietniu. 


foto: mat. redakcji wiadomoscispozywcze.pl

Reklama