InPost dominuje kolejne rynki. Gigant pokazał wyniki za 2023 rok

InPost dominuje kolejne rynki. Gigant pokazał wyniki za 2023 rok

Grupa InPost jest już obecna na dziewięciu rynkach. W 2023 roku obsłużyła w sumie 893 mln przesyłek, co odzwierciedla 20% wzrost względem poprzedniego roku. W tym czasie, po 25% wzroście rok do roku, przychody Grupy InPost osiągnęły poziom 8,86 mld zł. Skorygowany zysk EBIT wyniósł 1,5 mld zł po 59% skoku rok do roku.

InPost numerem jeden w trzech regionach

W minionym roku Grupa odnotowała wzrosty na każdym z kluczowych rynków. Okres ten zakończyła umocnieniem pozycji lidera w Polsce, a także zajmując czołowe miejsce pod względem wielkości sieci w Wielkiej Brytanii. W ostatnim czasie, jak informuje CEO, Rafał Brzoska, InPost stał się także numerem jeden pod względem liczby automatów paczkowych we Francji.

Liczba automatów paczkowych i punktów PUDO InPost (źródło: raport finansowy Grupy InPost)

Polska odpowiadała w 2023 roku za 5,35 mld zł przychodów Grupy InPost. Kolejne 2,87 mld zł obrotu generowała marka Mondial Relay, pod którą InPost działa we Francji. Komentując całoroczne wyniki Rafał Brzoska przyznał jednak, że "Mondial Relay jest na początku swojej ekspansji pod względem zwiększania skali prowadzonych operacji, poprawie jakości i rozbudowie sieci". 

W tym czasie Wielka Brytania i Włochy były regionem o najwyższym wzroście przychodów. Sprzedaż wyniosła w 2023 roku 637 mln zł wobec 207 mln zł rok wcześniej. "Rok 2023 był dla nas przełomowy w Wielkiej Brytanii. Mamy teraz znacznie lepsze i bardziej skalowalne rozwiązanie logistyczne. W rezultacie osiągnęliśmy zdecydowany wzrost obsługiwanych wolumenów oraz rentowność na poziomie EBITDA. Obecnie koncentrujemy się na przyspieszeniu ekspansji sieci oraz poprawie jakości usług" – skomentował prezes InPost.

Gdzie działa InPost 2024?

Grupa InPost jest obecna na dziewięciu rynkach. Największym z punktu widzenia firmy regionem pozostaje Polska, która odpowiada za około 60% przychodów. Rynki międzynarodowe odpowiadają za pozostałe 40% ze znaczą przewagą francuskiego biznesu (32%).

Polska jest jednocześnie regionem o największej liczbie automatów paczkowych InPost oraz punktów PUDO. Na koniec grudnia 2023 roku liczba Paczkomatów w Polsce wyniosła 21 969 urządzeń. Z kolei sieć punktów PUDO opiewała na 3 714 lokalizacji. 

Jeśli chodzi o liczbę Paczkomatów, drugie miejsce w zestawieniu należy do Wielkiej Brytanii, gdzie na koniec 2023 roku działało już 6 409 urządzeń. Rynek ten goni jednak Francja. Na koniec 2023 roku we Francji dostępnych było 4 505 Paczkomatów InPost. W marcowym komunikacie firma informowała już jednak o 5 000 urządzeniach Paczkomat we Francji. Rynek ten jest dodatkowo liderem pod względem liczby punktów PUDO (11 080 na koniec 2023 roku).

Na tym jednak nie koniec. InPost działa bowiem także między innymi w Hiszpanii, gdzie na koniec 2023 roku firma posiadała 677 automatów paczkowych i 6 036 punktów PUDO. We wrześniu minionego roku InPost ogłosił partnerstwo z firmą Repsol – hiszpańskim potentatem w sprzedaży produktów naftowych, co miało znacznie wpłynąć na liczbę urządzeń na terenie kraju.


foto: mat. redakcji wiadomoscispozywcze.pl

Reklama