Wielkanoc – jakie potrawy jemy podczas świąt?

Jakie dania na Wielkanoc? To pytanie, na które wiele osób nie zna odpowiedzi, choć z pewnością nie chcą zadawać go na głos. Święta wielkanocne obchodzimy jeden raz w roku. W 2024 roku trwają one od 31 marca do 1 kwietnia. Przy tej uroczystej okazji niekiedy sami przygotowujemy świąteczną ucztą, a innym razem przychodzimy do najbliższych w gości. Bez względu jednak na miejsce, Wielkanoc wygląda podobnie w większości polskich domów – spędzamy ją bowiem przy stole. Jakie potrawy na Wielkanoc nam wtedy towarzyszą?

Jest kilka dań, bez których Polacy nie wyobrażają sobie Wielkanocy – wskazuje najnowsze badanie Barometr Providenta, którego autorzy postanowili sprawdzić, które potrawy na Wielkanoc są obecne w większości polskich domów. Co pokazały wyniki? 

Lista potraw na Wielkanoc 2024. Nie wiesz, co podać na Wielkanoc. Sprawdź poniższą listę

Podium dań wielkanocnych utrzymuje się już od kilku lat, co pokazuje, że Polacy są przywiązani do tradycji. Odpowiedzi na pytanie o to, jakie dania jemy na Wielkanoc, poszukajmy zatem w deklaracjach Polaków. Lista najczęściej wskazywanych potraw kształtuje się następująco:

  1. jajka (84,6% wskazań)
  2. biała kiełbasa (56,9%)
  3. żurek (52,9%)
  4. wędliny (49,1%)
  5. sernik (43,8%)
  6. babka (37,7%)

Wskazania dotyczące topowych potraw na Wielkanoc niewiele zmieniły się od minionego roku. W 2023 roku wielkanocnego stołu bez jajek, białej kiełbasy i żurku nie wyobrażało sobie odpowiednio 89,2%, 61,3% i 53,8%. Rok wcześniej było to natomiast 91%, 55,6% oraz 50,5%.

Jakie ciasta na Wielkanoc?

Do ciast, które zdaniem Polaków są niezbędne na wielkanocnym stole należą:

  1. sernik (43,8%)
  2. babka (37,7%)
  3. makowiec (24,4%)
  4. mazurek (22,6%). 

Bez paschy, tradycyjnie kojarzonej z Wielkanocą, świętowania nie wyobraża sobie zaledwie 5,4%. Preferencje wielkanocne różnią się jednak w zależności od regionu Polski. Okazuje się bowiem, że na Podlasiu częściej jada się mazurka – niemal 45% mieszkańców tego regionu nie wyobraża sobie Wielkanocy bez tego wypieku (to niemal dwa razy wyższy odsetek niż dla ogółu Polaków). 

Mieszkańcy województwa podlaskiego jeszcze bardziej lubią jednak babkę – wskazało ją aż 66,7% z nich. Najwięcej smakoszy paschy znajdziemy w województwie opolskim (11,4%) oraz zachodniopomorskim (10,2%). Natomiast zaledwie 2% mieszkańców Opolszczyzny czeka w Wielkanoc na makowca. 

Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze rozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zostało zrealizowane przez Danae sp. z o.o. metodą CAWI na próbie N=1008 dorosłych Polaków, w lutym 2024 r.


foto: stockadobe(gpointstudio)/Barometr Providenta

Reklama