Te produkty goszczą na polskich stołach od 75 lat. Sprawdzą się na Wielkanoc

Te produkty goszczą na polskich stołach od 75 lat. Sprawdzą się na Wielkanoc

Wielkanoc to znakomita okazja, by skorzystać z nowych, kulinarnych inspiracji. Oryginalne, ciekawe dania z owocową nutą będą świetnie prezentować się na świątecznym stole, a ich wyśmienity smak zachwyci wszystkich gości. Ich sekretnym składnikiem są dżemy, konfitury i powidła Herbapolu, które idealnie komponują się nie tylko z deserami, ale też stanowią wspaniałe dopełnienie wytrawnych przystawek i dań głównych.

Dżemy od Herbapolu od 75 lat na polskich stołach

Za produktami dżemowymi Herbapol stoi wiarygodność i renoma marki, która już od 75 lat jest niekwestionowanym ekspertem w tworzeniu produktów wysokiej jakości ze składników pochodzących z natury.

Dżemy, powidła i konfitury Herbapol powstają z polskich, także regionalnych owoców, według sprawdzonej receptury i bez zbędnych dodatków. Z ich użyciem można ze smakiem i przyjemnością celebrować wspólne posiłki w gronie bliskich. A idealną okazją do tego jest Wielkanoc!

Te produkty to obowiązkowe pozycje na Wielkanoc

Asortyment klasycznych produktów dżemowych Herbapol jest różnorodny. Które warianty najlepiej sprawdzą się do przygotowania świątecznych dań? Warto sięgnąć po swoje ulubione smaki i dać się ponieść kulinarnej inwencji, pamiętając, że owocowe nuty sprawdzają się w wielu potrawach – także tych wytrawnych. A dla tych, którzy wolą bazować na sprawdzonych recepturach, Herbapol ma trzy wyjątkowe propozycje, do przygotowania których niezbędne będą:

  • Powidła węgierkowe Herbapol – zawierają tylko dwa składniki: dojrzałe śliwki węgierki i cukier. Mają gęstą, esencjonalną konsystencję. Są niezastąpione przy wielu wypiekach, również przy wielkanocnym mazurku, ale nie tylko! Będą też świetnym dodatkiem do śledzi z orzechami włoskimi i suszonymi śliwkami. Cena: 6,29 zł/op.
  • Dżem z czerwonych porzeczek Herbapol – klasyczny dżem, zawierający 100% polskich porzeczek. To niezwykły smak wyselekcjonowanych owoców, których słodycz idealnie komponuje się z lekką kwaskowatością. Będzie stanowił znakomite dopełnienie pieczonych mięs czy pasztetów. Cena: 4,99 zł/op.
  • Dżem jabłkowy – powstaje ze 100% jabłek z mazowieckich sadów, które kuszą wyśmienitym smakiem. W 100 g dżemu jabłkowego Herbapol jest 100 g owoców! W święta doskonale zaprezentuje się jako składnik tarty na kruchym spodzie. Cena: 4,99 zł/op.

foto: mat. partnera

Reklama