Polska 2050 przedstawiła projekt ustawy o niedzielach handlowych. Branża zabrała głos

Polska 2050 przedstawiła projekt ustawy o niedzielach handlowych. Branża zabrała głos

W czwartek Polska 2050 przedstawiła projekt ustawy dotyczący niedziel handlowych. Partii zależy na przywróceniu dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Pracownicy mieliby dostawać w tym czasie podwójne wynagrodzenie. 

Nowy projekt ustawy o zakazie handlu w niedziele

Dwie niedziele handlowe, jak tłumaczył podczas konferencji prasowej Ryszard Petru, mają być kompromisem "pomiędzy pełną liberalizacją handlu, a obecnym zakazem". Osoby pracujące w niedziele w handlu miałyby nie tylko dostawać z tego tytułu podwójne wynagrodzenie, ale także dodatkowy dzień wolny do wykorzystania w okresie 6 dni przed lub po pracującej niedzieli.

Do sprawy odniosła się Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) reprezentująca ponad 200 podmiotów działających w branży miejsc handlu i usług. W oświadczeniu zauważa, że "możliwość swobodnego handlu w niedziele może być jednym z silnych bodźców do wzrostu sprzedaży detalicznej, konsumpcji gospodarstw domowych i polskiego PKB". 

Wybór należy do klientów

Zdaniem PRCH, "klienci powinni mieć wolny wybór i jeśli chcą robić zakupy w niedzielę, powinni mieć taką możliwość", a obiekty handlowe "powinny być otwarte w godzinach, które są atrakcyjne dla klientów i najemców".

Przywrócenie możliwości handlu w niedziele, jak czytamy w oświadczeniu, miałoby oznaczać, że "Polska ponownie dołączy do większości krajów Unii Europejskiej, które nie ingerują w możliwość otwierania sklepów w niedziele". Mowa między innymi o Danii, Finlandii czy Węgrach, które w ostatnich latach całkowicie odstąpiły od zakazu handlu w niedziele. 

Organizacja wyraziła zadowolenie z rozpoczęcia ponownej dyskusji na temat przywrócenia możliwości handlu w niedziele oraz nadzieję, że "ostateczny kształt rozwiązań ustawowych zostanie wypracowany w drodze konsultacji społecznych, do których zaproszone zostaną również organizacje branżowe".


foto: mat. redakcji wiadomoscispozywcze.pl

Reklama