Znany producent whisky wprowadza na rynek kolekcjonerskie arcydzieło sztuki

Znany producent whisky wprowadza na rynek kolekcjonerskie arcydzieło sztuki

Dalmore, jeden z najbardziej znanych na świecie producentów whisky, po raz drugi wprowadza na rynek kolekcjonerskie arcydzieło sztuki – trzy karafki z wyjątkowo rzadką whisky z Highlands oraz dwie rzeźby z bursztynowego szkła. Zestaw nosi nazwę The Dalmore Luminary – The Rare i jest już drugą edycją w ramach projektu The Dalmore Luminary Series.

Pomysł na projekt jest wynikiem partnerstwa firmy Dalmore z V&A Dundee – światowej sławy instytutu designu i muzeum szkockiego wzornictwa, które łączy wybitne postacie ze świata whisky i designu architektonicznego. Autorką rzeźby jest Melodie Leung, dyrektorka słynnego biura Zaha Hadid Architects, zaś za whisky odpowiadają Gregg Glass oraz Richard Paterson OBE – mistrzowie destylacji w Dalmore.

49-letnia whisky w bursztynowej rzeźbie

W dynamicznej, szklanej, bursztynowej rzeźbie została umieszczona 49-letnia Single Malt Whisky. Alkohol dojrzewał w amerykańskich beczkach po bourbonie, a finisz odbył się w beczkach po porto Colhieta 1963, sherry Apostoles. Ostateczny szlif whisky otrzymała w specjalnie zaprojektowanej beczce hybrydowej dębowej 1951/Virgin Oak, suszonej na powietrzu w destylarni The Dalmore i ręcznie opalanej przez samego Gregga Glass'a.

Dzięki niezwykłemu procesowi starzenia i kupażowania whisky oferuje intensywne nuty madagaskarskiej wanilii, ciemnych owoców leśnych i kakao, z wyraźnymi w smaku nutami prażonych kasztanów, czarnej porzeczki, gruszek Doyenne i subtelnych przypraw pâtisserie prowadzących do delikatnego, słodkiego dymnego finiszu.

Whisky została rozcieńczona do 40,6% zawartości alkoholu, ma naturalny kolor i nie była filtrowana na zimno.

To było prawdziwe spotkanie umysłów, a whisky pięknie wyraża wspólną podróż, którą razem odbyliśmy. Podczas tworzenia naszych dwóch nowych whisky postawiliśmy na czas i staranne blendowanie, aby dzięki nim nastąpiła transformacja, po której The Dalmore wzniesie się na nowy poziom. Smak, kolor i forma spotykają się w całościowym doświadczeniu sensorycznym z teksturą, głębią, złożonością i niuansami. Jesteśmy zachwyceni, że wreszcie możemy podzielić się tymi wyjątkowymi whisky z całym światem.

mówi twórca whisky Greg Glasso swojej współpracy z Richardem Patersonem i Melodie Leung

Gratka dla kolekcjonerów

Jeden zestaw zostanie wystawiony na aukcji w Sotheby's w maju 2024 roku, a cały dochód będzie przekazany na rzecz Instytutu V&A Dundee. Szacuje się, że kwota z licytacji może osiągnąć liczbę sześciocyfrową.

Dla tych miłośników whisky, którzy nie dysponują takimi funduszami, Dalmore przygotował unikatową edycję The Dalmore Luminary –  The Collectible. Będzie dostępna w czołowych sklepach luksusowych i specjalistycznych na całym świecie, w tym również w Polsce, od 2 kwietnia 2024 roku. W butelkach znajdzie się 16-letnia whisky dojrzewająca w beczkach po bourbonie i wykończona w beczkach po porto Graham's Tawny i beczkach po sherry Apostoles.

Whisky ta zawiera niewielką ilość wyjątkowo rzadkiej torfowej whisky z The Dalmore, co wprowadza nutę ziołowego dymu i miodu Manuka, crème brûlée, starej skóry i delikatnych nut tropikalnych, uzupełnionych na podniebieniu bogatym smakiem dojrzałych fig, pomarańczy, leśnych owoców i brioche.

Do sprzedaży trafi 20 tys. zestawów The Dalmore Luminary –  The Collectible

Butelka jest zamknięta w eleganckim etui, które zawiera również ręcznie wykonany opis zawartości i podpis mistrza destylacji The Dalmore, Richarda Patersona OBE.

Do sprzedaży trafi 20 000 zestawów The Dalmore Luminary The Collectible w cenie detalicznej około 275 funtów. Whisky będzie można kupić w wybranych sklepach luksusowych i specjalistycznych na całym świecie, a także w sklepach wolnocłowych na lotniskach. W Polsce dystrybutorem whisky jest Dom Wina.


foto: mat. prasowe

Reklama