Salmonella w mięsie na burgery. GIS wydał oficjalne ostrzeżenie

Salmonella w mięsie na burgery. GIS wydał oficjalne ostrzeżenie

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w czwartek ostrzeżenie dotyczące hamburgera drobiowego sprzedawanego w 250-gramowym opakowaniu, w którym wykryto obecność baterii Salmonella.

Salmonella w mięsie na burgery

Ostrzeżenie dotyczy jednej partii produktu. Państwowa Inspekcja Sanitarna po przeprowadzeniu badania wykryła obecnośc bakterii w jednej z pięciu próbek. "Spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego" – alarmuje organ kontrolujący.

Ostrzeżenie dotyczy mięsa drobiowego przeznaczonego do zrobienia hamburgerów pod marką yano. Dokładna nazwa produktu to: Hamburger drobiowy Classic, 250g, marki yano. Jeśli posiadasz to mięso w domu, koniecznie sprawdź numer partii oraz termin przydatności do spożycia. 

Numer partii skażonego mięsa

GIS poinformował, że skażony Salmonellą może być produkt o numerze partii 6350290081, którego termin przydatności do spożycia mija 27 marca 2024 roku. 

Źródło zdjęcia: GIS

Producentem tego mięsa jest firma Animex Foods. Poinformował on o przeprowadzonej analizie ryzyka, w tym potwierdził, że proces produkcyjny przedmiotowej partii produktu przebiegał zgodnie z ustalonymi procedurami w kontrolowanych warunkach, jak również wymazy ze środowiska produkcyjnego w dniu produkcji przedmiotowej partii oraz badania surowca, z którego wyprodukowano tę partię, nie wykazały obecności Salmonella. 

Jakie objawy daje Salmonella?

GIS ostrzega: Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem. W sytuacji, w której skażone mięso zostało zjedzone, należy monitorować objawy. W przypadku ich wystąpienia należy skontaktować się z lekrarzem. 

Wśród objawów zakażenia bakterią Salmonelli znajdują się: bóle brzucha, gorączka, biegunka, nudności, wymioty. Objawy Salmonelli występują zazwyczaj od 6 godzin od spożycia skażonego pokarmu do 3-7 dni.


foto: GIS/stockadobe(WavebreakMediaMicro)

Reklama