Rolnicy wypracowali uzgodnienie z resortem. "To nie była łatwa rozmowa"

Rolnicy wypracowali uzgodnienie z resortem. "To nie była łatwa rozmowa"

Przedstawiciele organizacji rolniczych wypracowali uzgodnienia z szefem resortu rolnictwa. Podpisane przez obydwie strony rozwiązania dotyczą między innymi przedłużenia embarga na produkty rolne z Ukrainy.

Informacja o podpisaniu dokumentu, w którym zaprezentowano uzgodnienia między resortem rolnictwa i protestującymi rolnikami została przekazana podczas konferencji prasowej w trakcie drugiego dnia Europejskiego Forum Rolniczego. 

Nocne ustalenia rolników z resortem rolnictwa

Uzgodnienia ustalono podczas rozmów prowadzonych późnym wieczorem i w nocy. W negocjacjach z Ministerstwem Rolnictwa uczestniczyli między członkowie organizacji rolniczych (AgroUnia, Oszukana Wieś, NSZZ RI Solidarność, KZRKiOR, Pomorska Izba Rolnicza), a także rolnicy reprezentujący protestujących oraz przewodniczący wybranych protestów.

Stronę rządową w rozmowach reprezentowali minister Czesław Siekierski i wiceminister Michał Kołodziejczak. Mediatorem spotkania był Artur Balazs, przewodniczący kapituły Fundacji EFRWP, były minister rolnictwa.

To nie była łatwa rozmowa dla żadnej ze stron. Osoby reprezentujące zarówno Rząd, jak i stronę społeczną zdawali sobie sprawę z tego jak duża odpowiedzialność na nich spoczywa. Duża część tego dokumentu dotyczy handlu z Ukrainą.

Michał Kołodziejczak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

W trakcie rozmów przedstawiciele rolników wypracowali wspólnie uzgodnienie z ministrem rolnictwa – co poskutkowało podpisaniem stosownego dokumentu. "Mówi on o wypracowaniu zasad handlowych między Polską a Ukrainą. Minister zwróci się w rozmowach dwustronnych o usunięcie produktów wrażliwych, które w tym momencie nie mogą wjeżdżać na teren kraju, o wycofanie tych produktów z tranzytu" – mówi Michał Kołodziejczak. 

Co zakłada uzgodnienie z rolnikami?

Uzgodnienie zakłada utrzymanie obowiązującego embarga na produkty rolne z Ukrainy, które obowiązuje od połowy września ubiegłego roku. Dotyczy ono między innymi: pszenicy, kukurydzy, mąki pszennej, rzepaku i słonecznika.

Ponadto minister rolnictwa ma zwrócić się do Rady Ministrów z wnioskiem o wstrzymanie od 1 kwietnia bieżącego roku tranzytu tych produktów przez terytorium Polski.

Obie strony w podpisanym dokumencie uznają też za konieczne wypracowanie szczegółowych zasad handlu artykułami rolno-spożywczymi pomiędzy Polską i Ukrainą, ale podkreślają że trudna sytuacja w rolnictwie to efekt agresji Rosji na Kijów.

W kwestii Zielonego Ładu – jego kompleksowy przegląd ma doprowadzić do uproszczeń w zakresie przepisów dotyczących ekoschematów, a także zmniejszenia biurokratycznych obciążeń. "Nad zmianą zasad będziemy pracowali wspólnie i dlatego wartość dokumentu, w którym spisaliśmy uzgodnienia, jest bardzo duża" – podkreślił wiceminister.


foto: mat. prasowe

Reklama