Unilever wydziela segment lodów. Powstanie oddzielna firma

Unilever wydziela segment lodów. Powstanie oddzielna firma

Unilever ogłosił podjęcie kroków mających na celu przyspieszenie realizacji planu działań na rzecz wzrostu (GAP) poprzez wydzielenie działu zajmującego się lodami i uruchomienie dużego programu zwiększającego produktywność.

Zarząd uważa, że ​​Unilever powinien w coraz większym stopniu skupiać się na portfelu niewątpliwie lepszych marek, posiadających silną pozycję w bardzo atrakcyjnych kategoriach. "To tutaj firma może najskuteczniej zastosować swoje możliwości w zakresie innowacji, marketingu i wejścia na rynek" - informuje. Jednym z takim segmentów zdaniem zarządu są lody.

Unilever wydziela biznes związany z produkcją lodów

Zarząd Unilever jest przekonany, że przyszły potencjał wzrostu Ice Cream będzie lepiej realizowany w ramach innej struktury właścicielskiej. Lody mają odrębną charakterystykę w porównaniu z innymi działami operacyjnymi Unilever. Należą do nich łańcuch dostaw i punkty sprzedaży obsługujące mrożonki, inny krajobraz kanałów, większa sezonowość i większa kapitałochłonność.

Po separacji Unilever ma stać się prostszą i bardziej skoncentrowaną firmą, prowadzącą cztery grupy biznesowe zajmujące się urodą i dobrym samopoczuciem, higieną osobistą, opieką domową i żywieniem. "Te grupy biznesowe mają uzupełniające się drogi wejścia na rynek i/lub badania i rozwój, systemy produkcji i dystrybucji, zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i na rynkach wschodzących" - informuje.

Niemal 8-miliardowy interes zyska niezależność

Segment lodów w 2023 roku wygenerował obrót w wysokości 7,9 mld euro. Jednostka zarządza wieloma markami, wśród których znajduje się 5 spośród 10 najlepiej sprzedających się brandów lodów na świecie, jak Wall's, Magnum czy Ben & Jerry's. 

Będąc samodzielną, bardziej skoncentrowaną firmą, zespół zarządzający ma zyskać "elastyczność operacyjną i finansową, aby rozwijać swoją działalność, alokować kapitał i zasoby w celu wsparcia odrębnej strategii, w tym dalszej optymalizacji jej sieci produkcyjnej i logistycznej oraz rozwoju szeroko zakrojonych, elastycznych kanałów dystrybucji" - informuje Unilever.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Najbardziej prawdopodobną drogą separacji jest podział spółki zajmującej się lodami. W takim przypadku Unilever oczekuje, że spółka będzie działać w oparciu o strukturę kapitałową porównywalną z podobnymi spółkami giełdowymi. Rozważone zostaną jednak także inne opcje separacji. Działania separacyjne rozpoczną się natychmiast, a pełne rozdzielenie spodziewane jest do końca 2025 roku. 


foto: mat. prasowe

Reklama