Sklepy wydają coraz więcej gazetek promocyjnych. Dyskonty na prowadzeniu

Sklepy wydają coraz więcej gazetek promocyjnych. Dyskonty na prowadzeniu

W 2023 roku sieci handlowe wydały ich 4,1% więcej niż w 2022 roku – ujawniła analiza blisko 14,5 tys. gazetek promocyjnych. Wzrost ten ciągnęło pięć formatów sklepów. Na ich czele są dyskonty.

Pięć z ośmiu analizowanych segmentów wydało w 2023 roku więcej gazetek niż rok wcześniej. Najmocniejszy przyrost rdr. uzyskały dyskonty – o 17,7%, a najsłabszy – drogerie i apteki – o 0,4%. Spadki zanotowały z kolei sklepy typu DIY, cash & carry i hipermarkety.

Liczba gazetek rośnie

Analiza gazetek promocyjnych wydawanych przez sieci handlowe, wykonana przez ekspertów z platformy UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupy BLIX, wykazała, że w całym 2023 roku ogólnie sieci handlowe wydały o 4,1% więcej takich publikacji niż w 2022 roku.

Ten wzrost może wynikać z intensyfikacji działań marketingowych sieci handlowych, które dążą do zwiększenia swojego udziału w rynku lub do odzyskania pozycji po spadkach w poprzednich latach. W ciągu roku rynek stał się bardziej konkurencyjny.

Marcin Lenkiewicz, współautor raportu z Grupy BLIX

Zdaniem Julity Pryzmont, współautorki ww. analizy z Hiper-Com Poland, kolejnym czynnikiem wzrostu mogła być zmiana strategii promocyjnych.

Sieci zaczęły częściej, ale subtelniej komunikować oferty. To mogło wynikać z chęci zbudowania długoterminowej lojalności klientów. W dobie inflacji sieci handlowe mogły używać gazetek jako sposobu informowania konsumentów o stabilności cen lub o obniżkach. Wzrost liczby gazetek mógł zostać odebrany przez klientów jako zwiększenie dostępności ofert promocyjnych, co mogło być postrzegane bardzo pozytywnie

Julity Pryzmont, współautorki analizy z Hiper-Com Poland

Te sklepy zmniejszyły liczbę gazetek

Patrząc na poszczególne wyniki, można zauważyć, że spośród 8 analizowanych segmentów 3 formaty zmniejszyły liczbę gazetek:

  • sklepy typu DIY (potocznie zwane marketami budowlano-remontowymi) – o 21,7%
  • cash&carry – o 20,2%
  • hipermarkety – o 4,1%

Największe spadki rdr. zanotowały sklepy typu DIY (potocznie zwane marketami budowlano-remontowymi) – o 21,7%, a także cash&carry – o 20,2%.

Zdaniem Julity Pryzmont, spadek odnotowany w przypadku hipermarketów wynikać może  ze specyfiki tego formatu i odzwierciedlać zmianę zachowań konsumenckich. "Coraz częściej wybierają oni zakupy online lub w mniejszych, bardziej dostępnych lokalizacjach" – wyjaśnia.

Dyskonty dyktują warunki?

Z raportu wynika też, że 5 badanych formatów zwiększyło liczbę gazetek. Największe przyrosty rdr. zanotowały dyskonty – o 17,7%, sieci typu convenience – o 12%, a także supermarkety – o 10,9%. Oprócz tego na niewielkich plusach są sklepy z RTV i AGD oraz drogerie i apteki – odpowiednio 3,3% i 0,4%.

Według autorów badania, największy wzrost liczby gazetek promocyjnych w dyskontach, sieciach convenience i supermarketach można częściowo przypisać ich silnej pozycji negocjacyjnej.

Dyskonty, mając duży wolumen zakupów, mogą uzyskać znaczące rabaty od dostawców, co umożliwia im oferowanie atrakcyjnych promocji. To z kolei przekłada się na potrzebę komunikowania tych ofert za pomocą gazetek, które wciąż odgrywają ważną rolę w przyciąganiu konsumentów. Z kolei sieci convenience eksperymentują z różnymi metodami dotarcia do klientów, w tym zwiększają liczbę publikacji. Często są one tematyczne, odpowiadając na zmieniające się preferencje zakupowe konsumentów szukających wygody i szybkości zakupów.

Marcin Lenkiewicz

Analizą objęto 14,5 tys. gazetek handlowych z promocjami, wydanych w latach 2023-2022 roku. Łącznie miały blisko 297,8 tys. stron i powierzchnię w wymiarze prawie 13,3 mln cm2. W ww. publikacjach było w sumie 2,1 mln promocji. Pod uwagę wzięto 8 największych formatów na rynku retailowym, tj. wszystkie dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience, cash&carry. Ponadto sprawdzono drogerie i apteki, sieci DiY oraz sklepy z RTV i AGD.


foto: mat. redakcji

Reklama