Unia Europejska idzie na rękę rolnikom. Co dalej z Zielonym Ładem?

Unia Europejska idzie na rękę rolnikom. Co dalej z Zielonym Ładem?

Będą nowe propozycje legislacyjne dotyczące Zielonego Ładu. Komisja Europejska pracuje nad pakietem rozwiązań, które mają wychodzić naprzeciw postulatom rolników – informuje komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który obecnie znajduje się w Brukseli. 

To już oficjalne. Będą zmiany w Zielonym Ładzie

Nowe propozycje rozwiązań dotyczących rolników poznamy już w czwartek, podczas najbliższego posiedzenia Sejmu. Przedstawi je komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Jak powiedział w rozmowie z dziennikarką RMF FM, rozwiązania te "będą korzystne dla rolników". Co to oznacza?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wojciechowskiego, rolnicy nie będą musieli martwić się w 2024 roku karami za brak spełnienia norm środowiskowych i klimatycznych. Komisja Europejska ma się bowiem zobowiązać do tego, że w sytuacji nie spełnienia celu, ich dopłaty bezpośrednie nie zostaną zmniejszone. 

Złagodzenie przepisów dotyczy większości gospodarstw w Polsce

W kolejnych latach, tj. 2025-2027, mają zostać wprowadzone kolejne zmiany łagodzące dotychczasowe założenia Zielonego Ładu. Wśród nich znajdzie się całkowite odejście od obowiązkowego ugorowania 4% gruntów – podaje RMF FM.

W pełni z kontroli spełnienia warunków środowiskowych mają zostać natomiast zwolnione gospodarstwa do 10 hektarów. Nie będą oni zatem karani za brak ich spełnienia. Jak podaje RMF FM, w Polsce dotyczyć będzie to 3/4 gospodarstw rolnych.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Na oficjalne stanowisko Komisji Europejskiej w tej sprawie musimy jeszcze poczekać. Zgodnie z zapowiedzią komisarza Wojciechowskiego, KE przedstawi w przyszłym tygodniu nowe propozycje legislacyjne.


foto: stockadobe(Lazy_Bear)

Reklama