Rolnicy przedstawili dwa warunki. Po ich spełnieniu odstąpią od protestów

Rolnicy przedstawili dwa warunki. Po ich spełnieniu odstąpią od protestów

W 17. dniu generalnego strajku rolników, NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" opublikowało listę warunków. Od ich spełnienia, jak czytamy, zależy odstąpienie od protestów i podjęcie rozmów na "inne bardzo ważne tematy".

30-dniowy strajk generalny rolników rozpoczął się w piątek 9 lutego 2024 roku. Jak jednak pisała wówczas w oficjalnym komunikacie organizacja NSZZ RI Solidarność, "to dopiero początek długiej drogi do zwycięstwa". Wiemy, na czym w głównej mierze zależy w tym momencie rolnikom.

Rolnicy upatrują braku dobrej woli u rządzących

Dotychczasowe rozmowy z rządzącymi zostały ocenione krytycznie przez NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

Prezydium negatywnie ocenia dotychczasową  postawę rządu wobec rolniczych protestów. Ciągłe rozmowy o postulatach w oczekiwaniu na wiosenne prace polowe, które zmuszą rolników do opuszczenia blokad, świadczy o braku dobrej woli rządzących. Ocenę tę pogłębia decyzja dotycząca uznania przejść granicznych z Ukrainą za infrastrukturę krytyczną.

czytamy w komunikacie NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność"

Dwa warunki rolników

Prezydium Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", jak czytamy w oficjalnym komunikacie, jednogłośnie podjęło decyzję o warunkach odstąpienia od protestów. Te dotyczą Zielonego Ładu oraz wymiany handlowej z Ukrainą.

Rolnicy oczekują wstrzymania realizacji Europejskiego Zielonego Ładu. Ich zdaniem celem tej polityki unijnej jest "likwidacja rodzinnych gospodarstw rolnych, stanowiących dotychczas podstawę Wspólnej Polityki Rolnej". Na tym jednak nie koniec. 

Drugim warunkiem, który stawia przed rządzącymi NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", jest powrót w handlu z Ukrainą do stanu z 2021 roku i sfinansowanie eksportu produktów rolnych przez Europę poza granice Unii Europejskiej na tradycyjne rynki eksportowe Ukrainy. 


foto: stockadobe(Kirill Gorlov)

Reklama