Europejczycy płacą za oliwę z oliwek już o połowę więcej niż przed rokiem

Europejczycy płacą za oliwę z oliwek już o połowę więcej niż przed rokiem

W styczniu 2024 roku średnia cena oliwy z oliwek w krajach Unii Europejskiej była już o 50% wyższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej – donosi Eurostat. Szczególnie duże wzrosty cen odczuli mieszkańcy Portugalii, Grecji i Hiszpanii.

Ceny oliwy z oliwek rosną w całej UE

Dane Eurostat pokazują dynamiczny wzrost ceny oliwy z oliwek w drugiej połowie 2023 roku. W sierpniu 2023 roku była ona wyższa o 37% względem analogicznego okresu rok wcześniej. We wrześniu jej cena była już wyższa o 44% rok do roku, a w listopadzie, kiedy osiągnęła maksimum, oliwa z oliwek była już droższa o 51% rok do roku. 

Jak donosi europejski organ, niewielkie spowolnienie nastąpiło w grudniu 2023 roku, kiedy to ceny oliwy z oliwek były wyższe o "zaledwie" 47% w porównaniu do grudnia 2022 roku. Styczeń przyniósł jednak kolejny skok.

W tych krajach ceny oliwy wzrosły najbardziej

Wzrost średniej ceny oliwy z oliwek w styczniu 2024 roku zanotowały wszystkie analizowane kraje UE. Najwyższy wzrost odnotowano w Portugalii (+69% w porównaniu ze styczniem 2023 r.), a następnie w Grecji (+67%) i Hiszpanii (+63%). Natomiast najmniejsze wzrosty cen odnotowano w Rumunii (+13%), Irlandii (+16%) i Holandii (+18%).

W styczniu 2024 roku Polska znajdowała się wśród pięciu europejskich krajów, w których podwyżki cen oliwy z oliwek były najmniejsze.


foto: stockadobe(Cultura Creative)

Reklama