Embargo: Ukraińskie sieci handlowe wysłały do polskich przetwórców niepokojące wiadomości

Embargo: Ukraińskie sieci handlowe wysłały do polskich przetwórców niepokojące wiadomości

Jak donosi Polska Izba Mleka, ukraińskie sieci handlowe wysłały do polskich przetwórców mleka maile z niepokojącymi informacjami wskazującymi na ryzyko administracyjnego zamknięcia dostępu do rynku UA dla polskich produktów. 

W związku z tym organizacje reprezentujące polską oraz ukraińską branżę mleczarską we wspólnych oświadczeniu skierowanym do ministrów rolnictwa obu krajów zaapelowały o to, podczas prowadzonych rozmów na temat sytuacji na granicy i poszukując rozwiązania tego wyjątkowego problemu, pamiętali o rolnikach i przetwórcach mleka. Branża obawia się zamknięcia granic.

Polska i ukraińska branża mleczna we wspólnym oświadczeniu

"Polska jest dziś dużym eksporterem na ukraiński rynek produktów mleczarskich i mimo trudności z przekraczaniem granicy, sprzedajemy tam duże ilości serów, jogurtów i innych przetworów mleczarskich" - zaznacza organizacja i dodaje, że utrata ukraińskiego rynku może skończyć się dramatycznie dla wielu spółdzielni i rolników. 

We wspólnym oświadczeniu, Polska Izba Mleka i Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy zadeklarowały swoje poparcie dla rozpoczęcia negocjacji między obydwoma rządami w celu rozwiązania sytuacji w drodze negocjacji i odpowiednich umów.

"Doskonale zdajemy sobie sprawę z trudności, z jakimi borykają się zarówno ukraińscy rolnicy, zmuszeni do pracy w strefie działań wojennych, jak i polscy rolnicy, którzy znajdują się pod ciągłą presją nadmiernie wysokich wymogów środowiskowych i innych restrykcyjnych wymogów nałożonych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w ostatnich latach. Wiemy również, że polscy rolnicy są pod presją niskich cen produktów rolnych" - czytamy w oświadczeniu.

Nieuzasadnione skargi na nadmierną podaż

Skargi na nadmierną podaż ukraińskich produktów mlecznych na polski rynek organizacje określiły jako "całkowicie nieuzasadnione". "(...) podobnie jak w poprzednich latach, polski eksport produktów mlecznych na Ukrainę jest pięciokrotnie wyższy niż ukraiński eksport produktów mlecznych do Polski" - czytamy dalej. 

Obydwie organizacje zaapelowały na samym końcu do rządów Ukrainy i Polski o uwzględnienie specyfiki handlu produktami mleczarskimi między krajami. "Pragnieniem zarówno ukraińskich, jak i polskich producentów mleka jest przywrócenie niezakłóconej wymiany handlowej, nad którą oba kraje pracowały od lat. Będzie to w interesie przemysłu mleczarskiego zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce" - napisano.


foto: stockadobe(WavebreakMediaMicro)

Reklama