Centra handlowe zakończyły 2023 rok na plusie. Zwiększyły się obroty i ruch w sklepach

Centra handlowe zakończyły 2023 rok na plusie. Zwiększyły się obroty i ruch w sklepach

Najnowsze dane Polskiej Rady Centrów Handlowych rzucają światło na sytuację w centrach i galeriach handlowych. Okazuje się, że w 2023 roku najemcy odnotowali 9,3% wzrost obrotów. W porównaniu do 2022 roku o 4,6% wzrosła natomiast odwiedzalność w sklepach.

Obroty najemców w centrach handlowych

Średnioroczne obroty wzrosły we wszystkich kategoriach obiektów handlowych. Co ciekawe, najlepsze wyniki (+12,2%) odnotowały najmniejsze centra handlowe, których powierzchnia nie przekracza 20 tys. mkw. GLA. W dużych obiektach (40-60 tys. mkw. GLA) obroty najemców wzrosły o 10,8%, a w największych galeriach (powyżej 60 tys. mkw. GLA) średni wzrost wyniósł 9,1% rok do roku.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z DANYMI RYNKOWYMI I ANALIZAMI

SPRAWDŹ NOWE RAPORTY

W stosunku do 2022 roku największy wzrost obrotów zanotowały obiekty sklasyfikowane do kategorii "rozrywka". W tym przypadku mowa o skoku o ponad 30% rok do roku. Usługi w tym czasie zwiększyły obroty o niemal jedną czwartą, a gastronomia - o 17,4%.

Wzrosła liczba odwiedzin i średni paragon

W 2023 roku zanotowano także wzrost odzwiedzalności centrów handlowych. Indeks mierzony liczbą klientów na 1 mkw. powierzchni najmu był w 2023 roku o 4,6% wyższy niż rok wcześniej. Jednocześnie wydawali oni więcej. Średnie wydatki klienta w przeliczeniu na pojedynczą wizytę wzrosły bowiem o 4% w porównaniu do 2022 roku.

Dane na temat odwiedzalności i obrotów w centrach handlowych zbiera cyklicznie PRCH. Jak wyjaśnia Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający PRCH, "dane z indeksów PRCH są reprezentacyjne dla rynku, a nad ich gromadzeniem, weryfikacją i analizą nieprzerwanie od 16 lat czuwa międzynarodowy audytor PwC. Indeksy obejmują informacje z obiektów o łącznej powierzchni powyżej 4,5 mln mkw., co stanowi ponad 33% rynku centrów handlowych w Polsce".


foto: unsplash

Reklama