Spytali Polaków o Walentynki. Okazuje się, że popularność tego święta maleje

Spytali Polaków o Walentynki. Okazuje się, że popularność tego święta maleje

​Walentynki są wyjątkowym dniem w roku, którego geneza sięga XIX wieku. Choć obchody zmieniały się na przestrzeni lat, obecnie święto obchodzone 14 lutego wiąże się przede wszystkim z celebrowaniem miłości wśród zakochanych par. Okazuje się jednak, że jego popularność nie pozostaje stała. 

Jeden na trzech ankietowanych nie obchodzi Walentynek

Moja Gazetka zapytała swoich użytkowników o to, czy obchodzą Walentynki, a także w jaki sposób spędzają czas 14 lutego. Wyniki mogą być zaskakujące. Okazało się bowiem, że w porównaniu do 2023 roku, liczba osób zamierzających obchodzić to święto zmalała.

66% respondentów potwierdziło, że świętuje Walentynki, a 34% z nich zaprzeczyło. Rok wcześniej święto zakochanych obchodziło trochę więcej osób, bo 73%. Najpopularniejszym sposobem na uczczenie Walentynek okazało się być kupienie prezentu dla ukochanej osoby, co wybrało aż 56% ankietowanych. Tylko trochę mniej, bo 51% z nich, z tej okazji spędza wspólnie czas w domu.

A z kim spędzamy czas w Walentynki? 64% respondentów odpowiedziało, że ten dzień spędza tylko z partnerem/partnerką, a 29% dodatkowo z dziećmi. Rok temu było podobnie - 62% badanych spędzało czas z partnerką lub partnerem, a 25% również z dziećmi.

Walentynkowe prezenty

Osoby, które wręczają swojej drugiej połówce upominek, najczęściej decydują się na czekoladki — wybiera je 41%. Na kolejnych stopniach podium znalazły się perfumy i kwiaty, po które sięga kolejno 33% i 23%.  

Zgodnie z danymi zebranymi przez Moja Gazetka ubiegłoroczne wyniki były bardzo podobne. Najpopularniejszym podarunkiem były wtedy czekoladki, które również kupowało 41% respondentów. Po perfumy sięgało 33%, a po kwiaty 18%.

Supermarkety miejscem walentynkowych zakupów

Kolejnym interesującym odkryciem z sondażu autorstwa Moja Gazetka okazało się być wybierane najczęściej do zakupów walentynkowych miejsce. Wyniki ujawniły, że badani najczęściej kupują prezenty na Walentynki w supermarketach, na co wskazało aż 43% z nich. 28% ankietowanych kupuje prezent przez internet, a 20% w specjalistycznych sklepach.

Ankieta została przeprowadzona na grupie 2109 użytkowników aplikacji Moja Gazetka w dniach 9-12 lutego 2024. W ankiecie wzięło udział 80,5% kobiet i 19,5% mężczyzn. Najliczniejsza grupa badanych to osoby w wieku 35-55 lat, które stanowią 32%.


foto: mat. prasowe/stockadobe(art_photo)

Reklama