Marki własne podbijają Europę. Rynek jest już wart 340 mld euro

Marki własne podbijają Europę. Rynek jest już wart 340 mld euro

Przeciętny Europejczyk kupił w 2023 roku więcej produktów pod markami własnymi niż rok wcześniej. Tendencja ta nie dotyczyły jednak wszystkich krajów. Mieszkańcy Holandii, Belgii i Węgrzech kupili w tym czasie mniej artykułów marek własnych. 

Rośnie sprzedaż marek własnych w Europie

Ogółem w 2023 roku sprzedawcy detaliczni sprzedali o 2% więcej artykułów pod markami własnymi – wynika z najnowszych danych NielsenIQ, którymi podzieliło się Stowarzyszenie Producentów Marek Własnych (PLMA).

Wynik jest po części konsekwencją sytuacji w poprzednich dwóch lat. Po wybuchu pandemii, w 2021 roku marki własne przeżyły wręcz oblężenie. Dużego wzrostu sprzedaży wolumenowej nie udało się powtórzyć w 2022 roku, do którego porównujemy ubiegłoroczne dane. 

Polska wśród TOP3. Nie brakuje także krajów ze spadkami

Najwyższe wzrosty sprzedaży marek własnych odnotowali sprzedawcy w Portugalii (+9%), Czechach (+8%), Polsce (+6%) oraz Hiszpanii (+5%). Nie zabrakło jednak także regionów, w których konsumenci kupowali mniej produktów z tej kategorii. Mowa przede wszystkim o Węgrzech, gdzie spadek opiewał na 8%, ale także Belgii i Holandii (po 1%).

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z DANYMI RYNKOWYMI I ANALIZAMI

SPRAWDŹ NOWE RAPORTY

Rośnie nie tylko sprzedaż wolumenowa, ale także udziały marek własnych w sprzedaży całego koszyka W analizowanym przez NielsenIQ okresie MAT W28 2023, po 1,7% wzroście, marki własne odpowiadały średnio za 38,1% udziałów w sprzedaży w 17 analizowanych krajach UE.

Jak podaje NielsenIQ, w 2023 roku wartość europejskiego rynku artykułów spożywczych wzrosła o 9% do poziomu 883 mld euro. W tym czasie w 17 ankietowanych państwach marki własne wygenerowały sprzedaży na poziomie 340 mld euro.


foto: mat. prasowe

Reklama