Eurostat sprawdził inflację cen pizzy. Jak na tle UE wypada Polska?

Eurostat sprawdził inflację cen pizzy. Jak na tle UE wypada Polska?

Cena pizzy i quiche rośnie kolejny rok z rzędu, choć sytuacja zdaje się stopniowo stabilizować. Eurostat przyjrzał się jej w poszczególnych krajach. Okazuje się, że sytuacja znacznie różni się w zależności od miejsca. 

W skali całej Unii Europejskiej cena pizzy i quiche była wyższa o 5,9% w grudniu 2023 roku względem analogicznego okresu rok wcześniej. Choć wzrost wydaje się spory, to w rzeczywistości w porównaniu do poprzedniego okresu, powinien napawać nas optymizmem. W grudniu 2022 roku roczny wzrost cen pizzy i quiche wyniósł bowiem aż 15,9%. 

Eurostat zaprezentował wskaźnik "pizzainflation" za grudzień 2023 roku
Źródło: Eurostat

Sytuacja różni się w zależności od państwa. Wśród krajów UE najwyższą roczną inflację dla pizzy i quiche w grudniu 2023 roku odnotowano kolejno: na Węgrzech (+13,4%), w Luksemburgu (+11,3%) i na Łotwie (+10,6%). 

Wśród pierwszej dziesiątki liderów wzrostów cen, na dziewiątej pozycji znalazła się także Polska. Na przestrzeni roku (grudzień 23 vs grudzień 22) w naszym kraju cena pizzy i quiche wzrosła o 7,8%, a więc znacznie powyżej średniej unijnej. Szybciej ceny rosły w tym czasie m.in. we Francji, Szwecji, Chorwacji czy Niemczech i Austrii.

Ceny pizzy i quiche w krajach UE
Źródło: Eurostat

Spośród wszystkich państw unijnych, jedynie Holandia odnotowała spadek średniej ceny – wyniósł on w tym czasie -0,9% rok do roku. Znacznie poniżej średniej unijnej rosły także ceny pizzy i quiche między innymi w Danii (+0,6%) czy Belgii (+1,0%).


foto: stockadobe(milanmarkovic78)/Eurostat

Reklama