Zakaz handlu jednak nie taki zły? Po raz pierwszy sondaż pokazał taki wynik

Zakaz handlu jednak nie taki zły? Po raz pierwszy sondaż pokazał taki wynik

Firma badawcza UCE Research cyklicznie sprawdza opinie Polaków dotyczące zakazu handlu w niedziele. W najnowszej edycji sondażu po raz pierwszy różnica pomiędzy zwolennikami, a przeciwnikami tego rozwiązania była tak niewielka.

Handel w niedziele. Opinie Polaków 2024

Odsetek Polaków, którzy są za powrotem handlu w niedziele po raz pierwszy spadł poniżej 50% – wskazują wyniki sondażu, które jako pierwsze poznała "Rzeczpospolita". W omawianej edycji badania po tej stronie opowiedziało się w sumie 46% badanych. Spośród nich 24% wyraziło zdecydowanie zdanie na ten temat.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z DANYMI RYNKOWYMI I ANALIZAMI

SPRAWDŹ NOWE RAPORTY

W tym samym momencie niemal tyle samo badanych zadeklarowało się jako zwolennicy obecnie obowiązującego rozwiązania. Przecząco na pytanie o to, czy ktoś jest za powrotem handlu w niedziele wskazało 44% ankietowanych. Wśród nich 25% miało zdecydowane zdanie. 

Widać zmiany

Najnowsze wyniki pokazują zmiany w obszarze opinii dotyczących niedziel niehandlowych. Odsetek przeciwników tego rozwiązania po raz pierwszy spadł poniżej 50%. Przypomnijmy, że w analogicznym badaniu przeprowadzonym we wrześniu ub.r. za tą opcją opowiedziało się 54% badanych. Jednocześnie w najnowszej edycji znacznie zmniejszyła się różnica pomiędzy obydwoma grupami – wyniosła ona bowiem zaledwie 2 punkty procentowe.

Powodów dla tego stanu rzeczy może być przynajmniej kilka. Ankietowani przez "Rz" eksperci wskazują między innymi na to, że Polacy mogli już w jakimś stopniu przyzwyczaić się do niedziel niehandlowych. 


foto: stockadobe(phpetrunina14)

Reklama