Eurostat: Średnioroczny wolumen handlu detalicznego był niższy o 1,8% w 2023 r.

Eurostat: Średnioroczny wolumen handlu detalicznego był niższy o 1,8% w 2023&nbspr.

Według szacunków Eurostatu w grudniu 2023 roku wyrównany sezonowo wolumen handlu detalicznego spadł o 1,1% w strefie euro i o 1,0% w UE w porównaniu z listopadem 2023 roku. W całym minionym roku średnioroczny poziom handlu detalicznego był natomiast niższy o 1,8% względem 2022 roku.

Handel detaliczny w UE

W grudniu 2023 roku wolumen handlu detalicznego w przypadku żywności, napojów i wyrobów tytoniowych w porównaniu do listopada spadł o 1,6%. Z kolei sprzedaż artykułów nieżywnościowych zanotowała 1,0% spadek, a paliw - 0,5% spadek.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z DANYMI RYNKOWYMI I ANALIZAMI

SPRAWDŹ NOWE RAPORTY

Spośród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największe miesięczne spadki całkowitego wolumenu handlu detalicznego odnotowano w Słowenii (-3,6%), Danii (-3,2%) i Luksemburgu (-3,1%). Największy wzrost zaobserwowano na Słowacji (+2,0%), w Chorwacji i na Węgrzech (w obu przypadkach +1,4%) oraz w Portugalii (+0,7%).

Sytuacja w Polsce

W Polsce wolumen handlu detalicznego w grudniu był wyższy o 0,6% względem analogicznego okresu rok wcześniej. W zestawieniu z poprzedzającym go listopadem odnotowano jednak spadek (-1,3% miesiąc do miesiąca).

Dane pochodzą ze zbioru Eurostatu, urzędu statystycznego Unii Europejskiej. Są to wstępne dane szacunkowe opublikowane przez urząd 6 lutego br.


foto: mat. redakcji (wiadomoscispozywcze.pl)

Reklama