Unia Europejska chce zakazać plastikowych naklejek na owocach i warzywach

Unia Europejska chce zakazać plastikowych naklejek na owocach i warzywach

Naklejki na owocach i warzywach nie są zaskakującym widokiem w większości sklepów spożywczych. Informują one najczęściej o producencie lub specyfikacji danego produktu. Wkrótce może się to jednak zmienić. 

Naklejki na owocach i warzywach

Podczas briefingu przed wtorkową konferencją SI Lab 2024 wiceministra resortu klimatu i środowiska, Anita Sowińska, mówiła o toczących się na poziomie europejskim, a także globalnym, rozmowach dotyczących ograniczenia ilości plastiku w środowisku. Jednym z proponowanych przez UE rozwiązań ma być wyeliminowanie plastikowych naklejek z owoców i warzyw.

"Między innymi w UE jest negocjowane i kończone właśnie rozporządzenie PPWR (ang. Packaking and Packaking Waste Regulation), które zmieni nasze podejście do plastiku. Będziemy musieli zrezygnować z pewnych elementów jak np. z plastikowych naklejek na pomarańczach czy jabłkach. To wszystko zniknie" – powiedziała Anita Sowińska cytowana przez Forsal.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Sowińska wskazała także na skalę problemu. "Według najnowszych statystyk rocznie na całym świecie zużywamy ok. 430 mln ton plastiku. Z tej ilości 2/3 to są opakowania jednorazowe" – zaznaczyła.

Wyeliminowanie naklejek, które do tej pory widywaliśmy między innymi na jabłkach czy bananach jest jedną z licznych przemian, które w ramach planu ograniczenia plastiku zamierza wprowadzić UE.


foto: mat. redakcji (wiadomoscispozywcze.pl)

Reklama