Walentynki obchodzi już połowa Polaków. Te prezenty będą pierwszym wyborem

Walentynki obchodzi już połowa Polaków. Te prezenty będą pierwszym wyborem

Walentynki to święto zakochanych, które obchodzimy każdego roku 14 dnia lutego. Najnowsze badania pokazują, że celebrowanie tej uroczystości znacznie zyskuje na popularności. W tym roku walentynki obchodzić zamierza już połowa Polaków. Sprawdzamy, co znajdzie się wśród topowych wyborów na prezent walentynkowy.

Walentynki 2024 – plany Polaków

Już połowa ankietowanych w najnowszej odsłonie Barometru Providenta deklaruje, że zamierza w tym roku celebrować walentynki. To 7 punktów procentowych więcej niż w ubiegłym roku.

Najchętniej w świętowanie dnia zakochanych angażują się osoby młode. Wśród 16-24-latków plany na walentynki ma 64%. Zainteresowanie spada stopniowo wraz z wiekiem i wśród osób 65+ wynosi już tylko 26,3%.

TOP niespodzianki na walentynki 2024

Wybór prezentu na walentynki może okazać się niemałym kłopotem niezależnie od tego, komu chcemy sprawić przyjemność. Zrealizowane w lutym br. badanie wykazało, że Polacy stawiają na klasykę. Wśród walentynkowych wyborów na prezent nie znalazły się jednak wyłącznie rzeczy materialne. 

Więcej niż jedna na trzy ankietowane kobiety przyznała, że planuje samodzielnie przygotować romantyczną kolację w domu. Wśród mężczyzn ten walentynkowy prezent był wymieniany rzadziej – wskazało na niego 21%. Choć zacisze domowe było najczęściej wskazywane, to wielu Polaków ma także wyjściowe plany na walentynki 2024.

Aż 22,6% zaprosi bliską osobę do restauracji lub baru. Z kolei 15,1% wykorzysta walentynki, aby wybrać się wspólnie do kina lub teatru, a 11,4% zorganizuje wspólny wyjazd. 

TOP prezenty na walentynki 2024

Poza organizacją czasu podczas dnia zakochanych, Polacy stawiają jednak również na materialne prezenty na walentynki. Tutaj zdecydowany prym wśród mężczyzn wiodą kwiaty. W badaniu wskazało na to niemal połowa z nich (47,3%).

Choć to przede wszystkim kobiety lubią być obdarowywane kwiatami – wskazało tak 37% pań - to nie możemy zapominać, że wbrew powszechnemu przekonaniu, Panowie także chcą je dostawać – i to aż 6,9% z nich. To jednak nie koniec. Często wybieranym prezentem na walentynki są także słodycze – na które wskazało w badaniu aż 23,5% ankietowanych. 

Autorzy badania sprawdzili również, jak deklarowane plany prezentowe na walentynki mają się do oczekiwań. Okazuje się bowiem, że nasze plany nie zawsze idą w parze z pragnieniami. Wśród upragnionych prezentów na walentynki wskazywano między innymi:

  • zaplanowany przez drugą połówkę wspólny wyjazd, który uszczęśliwiłyby 21,8% ankietowanych
  • kolacja ugotowana przez drugą połówkę (20,3%)
  • kartki walentynkowe (9,5%).

Preferencje walentynkowe zmieniają się także w zależności od wieku. Dla co czwartej osoby w wieku 65+ byłby to wyjazd we dwoje, natomiast organizacja wspólnej aktywności (np. sport, taniec, spacer) sprawiłaby radość aż 30 proc. badanym w wieku od 25 do 34 lat. Około co czwarty z grupy 35-44 lata oraz 45-54 lata razem ze swoją drugą połówką najchętniej obejrzałby film lub spektakl w domu.

Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze rozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zostało zrealizowane przez Danae sp. z o.o. metodą CAWI na próbie N=1008 dorosłych Polaków, w lutym 2023 r.


foto: stockadobe(ivanko80)

Reklama