Wystartował Międzynarodowy Konkurs Tío Pepe Challenge 2024 dla barmanów

Wystartował Międzynarodowy Konkurs Tío Pepe Challenge 2024 dla barmanów

Rusza rekrutacja do największego i najstarszego na świecie konkursu miksologicznego Tío Pepe Challenge 2024 organizowanego przez hiszpańskiego producenta sherry, González Byass. Jaki wybrano temat wiodący?

Konkurs dla barmanów Tío Pepe Challenge 2024

W 20 krajach rozpoczęła się rekrutacja barmanów. Na tym etapie oczekuje się od nich stworzenia autorskiego przepisu na koktajle, które zawierają co najmniej 50 ml dowolnego stylu wina sherry z González Byass, wermutu sherry lub alkoholu z beczki sherry.

Ponadto receptura musi zawierać co najmniej 20 ml sherry od González Byass (dowolny styl) lub wermutu Sherry (La Copa). Blend produktów González Byass może być wykorzystany, pod warunkiem utrzymania minimalnej objętości 50 ml. Przepis na koktajl jest ograniczony do maksymalnie 5 składników (plus dekoracja).

Wiodącą tematyką tegorocznego wydania są koktajle stworzone z wykorzystaniem alkoholi starzonych w beczkach po sherry, stąd w nazwie podtytuł „Sherry Cask Edition”.

Udział w konkursie daje szansę wejścia do międzynarodowego środowiska profesjonalistów. Poza rozwinięciem swojej kreatywności i innowacyjnych połączeń smaków oraz prestiżem, jakim cieszą się wszyscy biorący udział w konkursie, przewidziano także nagrodę pieniężną. Pula nagród dla najlepszej trójki wynosi 5 tys. euro.

Zasady konkursu barmańskiego

Konkurs Tío Pepe Challenge 2024 podzielony jest na kilka etapów. Pierwszy z nich upływa 31 marca 2024 roku.

  • Etap 1. 

Rejestracja – kandydat rejestruje siebie i swój bar oraz, co najważniejsze, podaje przepis na autorski koktajl, publikując także jego zdjęcie. Koktajl musi oficjalnie pojawić się w menu baru kandydata. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest znajomość języka angielskiego.Termin rejestracji upływa 31 marca 2024 r. Rejestracji można dokonać tutaj.

  • Etap 2.

Na trzy tygodnie przed krajowym finałem sędziowie ogłoszą listę zakwalifikowanych do niego uczestników. Polski finał odbędzie się 15 kwietnia w poznańskim Koktajl Barze Wszyscy Święci. Podczas krajowych eliminacji zawodnicy będę proszeni o wykazanie się wiedzą na temat sherry oraz umiejętnościami venenciadora. Ale najważniejszym kryterium będzie jakość i oryginalności proponowanego koktajlu.

  • Etap 3.

Zwycięzca finału będzie reprezentował Polskę na światowym finale w Jerez de la Frontera w Andaluzji, gdzie spędzi tydzień na koszt organizatorów. Finały odbędą się od 6 do 8 maja 2024 r.

Warsztaty

Osoby, które zdecydują się na rejestrację w plebiscycie, zostaną zaproszone na warsztaty sherry w dniach:

  • Masterclass Wrocław -11 marca, start godz. 12:00
  • Masterclass Poznań - 11 marca, start godz. 16:00
  • Masterclass Warszawa - 12 marca, start godz. 13:00

foto: mat. prasowe

Reklama