Malta powołała ambasadora ds. win. Czym się zajmie?

Malta powołała ambasadora ds. win. Czym się zajmie?

Joséf Bonello będzie odpowiadał za promocję win z Malty i Gozo na arenie krajowej i międzynarodowej. To pierwsza taka osoba w historii tego śródziemnomorskiego kraju.

Bonello posiada ponad 30-letnie doświadczenie w popularyzacji win. Współpracował z lokalnymi markami winiarskimi i importerami wina. Jest prezenterem telewizyjnym i posiada dyplom Wine & Spirit Education Trust - najbardziej prestiżowej na świecie organizacji dostarczającej wiedzy o winie.

W nowej roli Bonello będzie dążył do podniesienia rozpoznawalności i wiedzy o maltańskich winach zarówno na Malcie, jak i na świecie. Jego działalność będzie zbieżna z celami turystycznymi kraju - został powołany z ramienia Maltańskiej Organizacji Turystycznej (MTA). Malta chce się pozycjonować jako destynacja gastronomiczna - a wino jest jednym z kluczowych elementów tej strategii.

Po pomyślnym osiągnięciu celów fazy odbudowy maltańskiej branży turystycznej, która zakończyła się rekordowymi wynikami w 2023 roku, Maltańska Organizacja Turystyczna rozpoczęła drugą fazę swojej strategii turystycznej przewidzianej na lata 2021-2030. Wymaga ona przemyślenia oferty turystycznej wysp, aby dopasować ją do oczekiwań potencjalnych odwiedzających. Segment wina i gastronomii jest istotnym czynnikiem przyciągającym zamożnych turystów, którzy poszukują niezapomnianych wrażeń, zrównoważonego rozwoju i są skłonni zapłacić więcej za odpowiedni produkt. Jestem głęboko przekonany, że rozległa wiedza i doświadczenie Josefa w branży winiarskiej pomogą nam w rozwoju tego produktu turystycznego we współpracy z branżą winiarską Malty i Gozo. Naszym celem jest zapewnienie naszym gościom niezapomnianych wrażeń oraz ustanowienie Malty i Gozo na międzynarodowej mapie winiarskiej.

Carlo Micallef, dyrektor generalny MTA

W ciągu ostatnich czterdziestu lat maltańska scena winiarska doświadczyła ogromnego rozwoju. Obecnie na Wyspach Maltańskich uprawia się około trzydziestu szczepów winorośli, w tym dwa rdzenne: Gellewza (czerwone) i Girgentina (białe).

Warto dodać, że uprawę winorośli i tłoczenie wina na Malcie zapoczątkowali starożytni Fenicjanie.


źródło: MTA Warsaw
foto: Joséf Bonello (mat. prasowe)

Reklama