Większość zakłada wdrożenie systemu kaucyjnego na czas. Nie brakuje jednak problemów

Większość zakłada wdrożenie systemu kaucyjnego na czas. Nie brakuje jednak problemów

Już mniej niż rok dzieli nas od wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce. W jego wyniku w kraju zacznie obowiązywać powszechny i bezparagonowy system selektywnej zbiórki opakowań, do którego zobowiązani zostaną przedsiębiorcy. Polski Instytut Ekonomiczny przyjrzał się temu, jak idą im przygotowania do tej zmiany.

Przygotowania do systemu kaucyjnego w Polsce

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego w grudniu 2023 roku i opublikowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w 5. numerze tygodnika, 75% przedsiębiorców uważa, że są gotowi do terminowej realizacji założeń systemu kaucyjnego. Jednak wśród nich jedynie 15% wyraziło zdecydowanie zdanie. 

Jednocześnie 15% firm uznało, że prawdopodobnie niemożliwe będzie dla nich wdrożenie założeń systemu kaucyjnego na czas, czyli od 1 stycznia 2025 roku. Co dziesiąty przedsiębiorca nie potrafił określić swojego stanowiska w tej sprawie.

Przeszkód jest wiele

Ankietowane firmy zwróciły także uwagę na szereg problemów związanych z wdrożeniem systemu kaucyjnego. Większość, bo aż dwie trzecie, wskazało na zbyt wysokie koszty wprowadzenia proponowanych rozwiązań.

Ponad połowa (54%) przyznała, że zapisy ustawy kaucyjnej są dla nich niejasne oraz że mogą mieć problem z prowadzeniem wymaganej sprawozdawczości. Na tym jednak nie koniec problemów.

Nie brakuje obaw dotyczących wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce
Źródło: PIE

Od tego dnia zacznie obowiązywać kaucja na butelki

Ważnym problemem, na który wskazuje połowa przedsiębiorców, jest zbyt krótki czas na wdrożenie założeń systemu kaucyjnego. Branża napojowa wskazywała na tę przeszkodę jeszcze przed złożeniem podpisu pod projektem ustawy przez Prezydenta.

Dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, Andrzej Gantner, w lipcu ub.r. zaznaczał, że "termin 1 stycznia 2025 roku jest całkowicie niemożliwy do spełniania". Zaznaczał wówczas, że budowa systemu kaucyjnego zajmie minimum dwa lata. Przedsiębiorcy dostali nieco ponad rok. 

Wyniki grudniowego badania autorstwa PIE pokazują jednak drugą stronę medalu. Choć problemów i wątpliwości jest wiele, przedsiębiorcy zmuszeni do wdrożenia założeń systemu zakasali rękawy. Zdecydowana większość zakłada realizację tego planu w terminie. 


foto: stockadobe(littlewolf1989)

Reklama