Inflacja w grudniu była wyższa od szacowanej przez GUS. Znamy ostateczne dane

Inflacja w grudniu była wyższa od szacowanej przez GUS. Znamy ostateczne dane

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2023 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 6,2% – podaje w poniedziałkowym komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Ostateczny odczyt okazał się wyższy od wyniku flash, który Urząd zaprezentował na początku stycznia br. 

W ostatnim miesiącu grudnia 2023 roku ceny usług były o 8,2% wyższe niż przed rokiem. W tym czasie o 5,5% podskoczyły ceny towarów. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1% – usługi odnotowały 0,8% wzrost, przy spadku cen towarów o 0,2%). 

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %)
Źródło: GUS

W grudniu minionego roku największy wzrost cen w relacji rocznej odnotowały towary i usługi związane z zaspokojeniem potrzeb edukacyjnych. W tym przypadku mowa o wzroście na poziomie 10,3%. Tuż za tym segmentem, najwyższym wzrostem cen w relacji rocznej w grudniu 2023 mogły poszczycić się restauracje i hotele, gdzie odnotowano 9,9% skok. Podium drożyzny zamknęły natomiast ceny energii (9,2% rok do roku). 

Restauracje i hotele były segmentem, który nie tylko odnotował znaczny wzrost w relacji rocznej, ale także podrożał w stosunku do listopada 2023 roku. W tym przypadku wzrost wyniósł 0,5% w relacji miesiąc do miesiąca i był najwyższy spośród wszystkich analizowanych segmentów. 

W grudniu 2023 roku żywność była droższa o 5,5% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Spośród 23 kategorii spożywczych ponad połowa (14) odnotowała wzrost ceny. Rekordzistami okazały się być warzywa (ich ceny były wyższe o 11,9% w stosunku do grudnia 2022 roku). Podwyżkę cen rok do roku odnotowały także między innymi: mięso wieprzowe (+6,8% r/r), makarony i produkty makaronowe (+6,2% r/r) czy jogurty, śmietany, napoje i desery mleczne (+5,4% r/r).

Ceny żywności, choć w dalszym ciągu wyższe niż przed rokiem, notują znaczne hamowanie. Przypomnijmy, że w listopadzie na żywność płaciliśmy o 6,9% więcej niż rok wcześniej. Zdaniem ekspertów z PIE, w ostatnim miesiącu 2023 roku to właśnie malejący wzrost cen żywności miał odgrywać kluczową rolę.

Niemal dwukrotnie wyższy niż żywność wzrost cen w relacji rok do roku odnotowały w grudniu napoje bezalkoholowe. W tym segmencie najbardziej podrożała herbata (+15,7% r/r) oraz soki owocowe i warzywne (+13,8% r/r).


foto: mat. redakcji/GUS

Reklama