Inspekcja skontrolowała produkcję napojów. Naruszenia w co trzecim przypadku

Inspekcja skontrolowała produkcję napojów. Naruszenia w co trzecim przypadku

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która przeprowadza kontrole jakości produktów z różnych kategorii, w trzecim kwartale 2023 roku przyjrzała się napojom bezalkoholowym, w tym napojom gazowanym, niegazowanym i lekko gazowanym. Nieprawidłowości wykryto w 34,5% przypadków. 

Kontrola napojów została przeprowadzona na etapie produkcji. Łącznie objęła ona 55 producentów na terenie całej Polski. Największą liczbę partii napojów skontrolowano pod względem znakowania – to także w tym obszarze stwierdzono najwięcej naruszeń. Co wykazała kontrola?

Ukryte barwniki i substancje konserwujące

W ramach kontroli w zakresie parametrów fizykochemicznych sprawdzono 99 partii napojów bezalkoholowych. Wśród nich znalazły się cztery partie, które zostały zakwestionowane przez inspekcję.

Jak podaje IJHARS, stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły m.in. braku zadeklarowanego w oznakowaniu barwnika (np. tartrazyny), obecności niewykazanego w składzie barwnika (azorubiny) oraz obecności w składzie substancji konserwujących (kwasu benzoesowego i kwasu sorbowego) przy jednoczesnym zastosowaniu dobrowolnego komunikatu o treści "bez konserwantów".

Błędne informacje na opakowaniach

W zakresie znakowania sprawdzono natomiast 123 partie napojów. Pod tym względem nieprawidłowości wykazano w przypadku aż 30,1%. Wśród przykładów naruszeń znalazły się m.in. błędne informacja w zakresie składu, jak np. wymienianie składników, których w rzeczywistości nie ma w napoju lub pomijanie niektórych składników. 

Inną nieprawidłowością, którą wykazała kontrola było wprowadzanie konsumentów w błąd co do zawartości soku w napoju. Na opakowaniu produktu na przedniej stronie rysunku brzoskwini napisano bowiem "20% soku", co mogło sugerować wskazaną zawartość soku z brzoskwini. Skład ujawniał jednak, że w owych 20% zawierał się zaledwie1% soku z brzoskwini. Pozostałe 19% stanowił sok jabłkowy.

Jeszcze innym przykładem naruszenia zgłoszonego przez inspekcję było użycie symbolu "Produkt polski" bez potwierdzenia tego faktu w dokumentacji pochodzenia użytych składników.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami wojewódzcy inspektorzy JHARS wydali łącznie 14 decyzji, nałożyli 7 mandatów karnych na osobowy odpowiedzialne, wszczęli 16 postępowań administracyjnych oraz wydali 7 zaleceń pokontrolnych. Kary pieniężne opiewały na kwoty od 1400 do 5000 zł.


foto: stockadobe(romaset)

Reklama