FAO podsumowuje 2023 rok. Czy to był dobry czas na światowych rynkach żywności?

FAO podsumowuje 2023 rok. Czy to był dobry czas na światowych rynkach żywności?

W 2023 roku indeks cen żywności utrzymał średnią wartość wynoszącą 124,0 pkt. W skali całego roku był on o 13,7% niższy od średniej uzyskanej podczas 12 miesięcy 2022 roku – donosi Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która każdego miesiąca informuje o zmianach międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych.

Na indeks cen żywności FAO składają się wskaźniki pięciu grup towarowych: zbóż, olejów roślinnych, produktów mlecznych, mięsa oraz cukru. Jak kształtowały się one na przestrzeni minionych 12 miesięcy?

Ceny żywności w 2023 roku – dwucyfrowe spadki

Indeks cen zbóż FAO za cały rok 2023 wyniósł 130,9 pkt, co oznacza spadek o 15,4% w porównaniu z rekordową średnią roczną w 2022 roku. Jak donosi organizacja, wynik ten odzwierciedla dobrze zaopatrzone rynki światowe.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z DANYMI RYNKOWYMI I ANALIZAMI

SPRAWDŹ NOWE RAPORTY

Wzrost odnotowały natomiast w tym czasie ceny ryżu. Odnotowały one bowiem na międzynarodowych rynkach 21% wzrost – głównie z powodu obaw dotyczących wpływu El Nino na produkcję ryżu, a także w następstwie ograniczeń eksportowych nałożonych przez Indie.

Rekordowe oleje roślinne

Międzynarodowe ceny olejów roślinnych zanotowały w 2023 roku gwałtowny spadek. Ten – jak donosi FAO – wyniósł w tym czasie 32,7% w porównaniu do 2022 roku. Indeks cen w przypadku tej grupy towarów kształtował się na niższym od trzech lat poziomie wynosząc 126,3 pkt.

Zaloguj się lub utwórz nowe konto.

Zaloguj się
Zarejestruj się
Reklama