Trzech Króli. Czy sklepy będą otwarte 6 stycznia?

Trzech Króli to katolickie święto, które każdego roku obchodzimy 6 stycznia. W 2024 roku święto 3 Króli, które oficjalnie nazywamy Objawieniem Pańskim, wypada w sobotę, po której następuje niedziela niehandlowa. Czy sklepy będą otwarte w Trzech Króli, czy też musimy przygotować się na zakupy z wyprzedzeniem? Już spieszymy z odpowiedzią!

Trzech Króli: Sklepy – godziny otwarcia 6 stycznia 2024

Święto Trzech Króli to uroczystość katolicka, którą obchodzimy 6 stycznia. Tego dnia osoby wierzące udają się do Kościoła, aby uczestniczyć we mszy świętej. Jednocześnie Trzech Króli – jako jedno z dziewięciu świąt nakazanych w roku – jest dniem, w którym katolicy powstrzymują się od prac niekoniecznych. Kluczowym pytaniem, które wiele osób zadaje sobie przed 6 stycznia jest to, czy sklepy są otwarte w Trzech Króli, szczególnie, że święto to wypada w poprzedzającą niedzielę niehandlową sobotę.

Choć dla większości Polaków każda sobota w roku jest dniem wolnym od pracy, to w przypadku pracowników handlu czas pracy uzależniony jest w głównej mierze od ustalanych z wyprzedzeniem grafików. W sobotę 6 stycznia 2024 roku nie będą oni jednak pracować

Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy, a co za tym idzie – w sobotę 6 stycznia 2024 roku większość sklepów będzie nieczynna. Podczas Trzech Króli zakupów nie zrobimy w sklepach Biedronka, Lidl czy Netto, ale także w hipermarketach (Carrefour, Auchan) czy supermarketach (jak Dino czy Kaufland).

Zakupy 6 stycznia 2024. Te sklepy będą otwarte

Zakupy 6 stycznia 2024 zrobimy jednak w nielicznych placówkach handlowych, które mogą skorzystać z wyjątków od zakazu handlu w święta. Mowa zatem między innymi o sklepach zlokalizowanych na dworcach kolejowych czy placówkach na stacjach paliw.

Poza tym, w święto Trzech Króli otwarte mogą być sklepy, w których za ladą stanie właścicielka lub właściciel. Oznacza to zatem, że z dużą szansą 6 stycznia zakupy zrobimy w sklepach osiedlowych, a także w wybranych sklepach Żabka

To jednak nie wszystko. W Trzech Króli zakupy dowozić będą także z dużym prawdopodobieństwem aplikacje zakupowe takie jak Lisek, Żabka Jush czy Bolt Market.

Godziny otwarcia sklepów 5 stycznia 2024

W piątek 5 stycznia 2024 roku sklepy są otwarte jak w każdy inny dzień lub dłużej. Mając na uwadze, że przed dwudniową przerwą od handlu, Polacy ruszą na zakupy, wiele sieci wydłużyło godziny otwarcia sklepów przed Trzech Króli.

Godziny otwarcia Biedronki przed Trzech Króli, podobnie jak rok temu, będą znacznie wydłużone. Sieć postanowiła bowiem wydłużyć pracę niemal wszystkich swoich sklepów, ale także zdecydowała, że w dniach 3-5 stycznia, czyli w środę, czwartek i piątek, po raz pierwszy, większość placówek będzie czynna, aż do godz. 23:30.

W zależności od lokalizacji, zakupy do 23:00 zrobimy także w wybranych sklepach Lidl. Większość hipermarketów Carrefour przed świętem Trzech Króli będzie czynnych do godziny 22:00. Z kolei wybrane sklepy Kaufland będą pracowały do 23:00. 

Czy 3 Króli jest wolne 2024?

W 2024 roku 3 Króli wypada w sobotę. Nie oznacza to jednak, że zmieni się zasada odnosząca się do tego, czy Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy.

Zgodnie z Kodeksem pracy, święto Trzech Króli jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Z uwagi jednak na to, że w tym roku 6 stycznia wypada w sobotę – pracownikom przysługuje możliwość odebrania dnia wolnego w innym termienie. Świadczy o tym zapis znajdują się w Kodeksie pracy.

Dzień wolny za 6 stycznia 2024 przysługuje jedynie osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. 


foto: mat. redakcji (wiadomoscispozywcze.pl)

Reklama