Polska piernikową potęgą. Wyprzedzają nas tylko dwa kraje

Polska piernikową potęgą. Wyprzedzają nas tylko dwa kraje

Polska znajduje się na europejskim podium, jeśli chodzi o wolumen produkcji oraz wartość sprzedaży pierników. O ile w przypadku ilościowej sprzedaży wyprzedzają nas dwa kraje, to w zestawieniu wartości produkcji ścigamy lidera. Jak kształtuje się produkcja pierników w Polsce i w Europie? Odpowiedzi szukamy w najnowszych danych Eurostatu.

Polskie pierniki warte ponad 95 mln euro

W 2022 roku w Polsce wyprodukowano 25,9 tys. ton pierników. Mimo tego, że na przestrzeni ostatnich 4 lat wolumen krajowej produkcji zmniejszył się o niemal tysiąc ton, to wartość sprzedaży zanotowała gigantyczny skok. W 2018 roku wartość wyprodukowanych w Polsce pierników opiewała na 55,9 mln euro. Cztery lata później, wartość ta niemal się podwoiła zatrzymując się na poziomie 95,9 mln euro. 

Wynik ten zagwarantował Polsce trzecią pozycję w zestawieniu największych producentów pierników w Unii Europejskiej. Wyprzedziły nas tylko Niderlandy i Niemcy

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z DANYMI RYNKOWYMI I ANALIZAMI

SPRAWDŹ NOWE RAPORTY

Produkcja pierników w UE

W 2022 roku Niemcy wyprodukowali w sumie 87,6 tys. ton pierników o wartości 282,4 mln euro. W tym samym czasie produkcja Niderlandów wyniosła 42,3 tys. ton pierników o wartości 72,5 mln euro.

Czwarte miejsce w zestawieniu przypadło Włochom, których wolumen produkcji przekroczył 14 tys. ton pierników (wobec 1,3 tys. ton cztery lata wcześniej). Pierwszą piątkę, z produkcją na poziomie 13,8 tys. ton, zamykają Czesi. 


foto: stockadobe(Vaceslav Romanov)

Reklama