Gotowe drinki w puszkach i nie tylko. Kategoria notuje znaczny wzrost

Gotowe drinki w puszkach i nie tylko. Kategoria notuje znaczny wzrost

Gotowe drinki do spożycia, znane jako napoje alkoholowe ready-to-drink, to kategoria, której sprzedaż w ostatnim czasie rośnie dwucyfrowo. Na półkach sklepowych możemy znaleźć już sporo różnych propozycji drinków w puszkach. Na rynku debiutują jednak także alkoholowe drinki w butelkach o dużo większych, niż do tej pory, pojemnościach. 

Kategoria drinków gotowych do spożycia z dwucyfrowym wzrostem

Drinki gotowe do kupienia znacznie zyskują na popularności wśród polskich konsumentów, co widać nie tylko po zwiększającej się półce sklepowej, ale także wynikach sprzedaży całej kategorii.

Jak komentuje Anna Wagner, Client Business Partner w NielsenIQ, "wśród drinków gotowych do spożycia, tych najpopularniejszych z colą, a także tych ze smakami inspirowanymi koktajlami serwowanymi w barach, widać szczególnie wysokie wzrosty sprzedaży". Te podczas roku zakończonego w październiku 2023 wyniosły aż 10,2% rok do roku. 

Gotowe drinki alkoholowe nie tylko w puszce

Gotowe drinki to produkty, które są obecne na półkach polskich sklepów już od wielu lat. Początkowo mogliśmy je spotkać przede wszystkim w szklanych butelkach o pojemności nieprzekraczającej 300 ml w smakach kultowych drinków jak Cosmopolitan, Pina Colada czy Kamikaze

W ostatnim czasie kategoria znacznie ewoluowała. Producenci zaczęli eksperymentować nie tylko ze smakami gotowych drinków, ale także opakowaniami. Na półkach sklepowych debiutowały drinki w puszkach, takie jak połączenie whisky z colą czy ginu z tonikiem.

Obecnie widok gotowych alkoholowych drinków w puszkach nie jest już niczym nowym. Przykładowo w kwietniu 2023 roku w Polsce zadebiutował Jack Daniel's z Coca-Cola w puszce. Od pewnego czasu w sprzedaży dostępna jest także Soda Żu – czyli połączenie kultowej wódki Żubrówka z sokiem jabłkowym. Z kolei na brytyjskim rynku w kwietniu 2023 zadebiutowała linia gotowych drinków w puszce na bazie wódki Absolut.

Linia koktajli Absolut Vodka (Pernod Ricard)

Kupić możemy już także m.in. gotowego drinka w puszce na bazie Ginu Bombay z tonikiem lub rumu Bacardi w wydaniu mohito. W sklepach dostępne są już także gotowe drinki "KLE KLE" na bazie wódki Biały Bocian. Na tym jednak nie kończą się działania producentów.

Gotowe drinki na bazie ginu Bombay i rumu Bacardi (mat. redakcji wiadomoscispozywcze.pl)

Gotowe drinki w butelce do kupienia

W ciągu ostatnich kilku miesięcy niektórzy alkoholowi giganci rozszerzyli oferty gotowych drinków alkoholowych o nowe pojemności. W październiku 2023 roku Diageo zaprezentowało nową linię gotowych drinków premium The Coctail Collection. Ich wyróżnikiem miał być nowy format – smaki kultowych drinków zamknięto bowiem w eleganckich butelkach o pojemności 750 ml. 

Gotowe drinki w butelkach mają ułatwić organizację spotkań. Nieprzypadkowy był także termin premiery – Diageo w komunikacji podkreślało, że nowa linia alkoholowych koktajli sprawdzi się doskonale na święta. The Coctail Collection od Diageo jest obecnie dostępne wyłącznie w Stanach Zjednoczonych

"Kultura koktajli nadal się rozwija, dlatego zrozumiałe jest, że konsumenci pragną cieszyć się wyjątkowymi napojami również w domu. Jednak dla mniej doświadczonych miłośników mieszania drinków, przygotowanie ich może być wyzwaniem. Nasza kolekcja koktajli została stworzona, aby rozwiać te obawy, oferując wygodne, wysokiej jakości napoje, takie jak te serwowane w profesjonalnych barach, a pochodzące od zaufanych marek" – komentował Nikhil Shah, dyrektor marki w Diageo.

Dyrektorzy z Diageo, Pernod Rocard i Beam Suntory w rozmowie z agencją Reuters podzielili się swoimi spostrzeżeniami na kategorię gotowych drinków. Przyznali, że niektórzy konsumenci, z powodu braku czasu czy pewności składników, rezygnowali z tworzenia drinków na rzecz wina lub piwa. Rozwiązaniem mogą być gotowe drinki. 


foto: mat. redakcji (wiadomoscispozywcze.pl)

Reklama