Brytyjski Lidl z gigantycznym zadłużeniem. Jest rezygnacja dyrektora finansowego

Brytyjski Lidl z gigantycznym zadłużeniem. Jest rezygnacja dyrektora finansowego

Marco Di Costanzo, który przez ostatnie dwa lata zajmował stanowisko dyrektora finansów brytyjskiego oddziału Lidla, właśnie zrezygnował z pełnienia funkcji. Według komentatorów rynku, decyzja ta ma mieć związek z agresywną ekspansją sieci, która przyniosła firmie spore zadłużenie, a w ostatnim roku – stratę.

O sprawie donosi serwis dailymail.co.uk powołując się na dane finansowe spółki, które zostały wcześniej podpisane przez ustępującego Di Constanzo. Te ujawniają trudną sytuację Lidla UK.

Lidl w Wielkiej Brytanii ze stratą

Podczas 12 miesięcy poprzedzających luty 2023 spółka odnotowała stratę przed opodatkowaniem w wysokości 76 mln funtów. Jak donosi serwis, zadłużenie brytyjskiego oddziału Lidla ma już natomiast sięgać niemal 3 mld funtów.

"Zakładam, że przewidywane cele w zakresie rentowności na ten rok nie zostały osiągnięte, dlatego ktoś musi ponieść odpowiedzialność" – skomentował Marc Houppermans z firmy Discount Retail Consulting cytowany przez serwis dodając przy tym, że "Lidl UK nie radzi sobie dobrze". 

Agresywna ekspansja przynosi rezultaty

Zanotowana w ostatnim okresie strata ma być, zdaniem komentatorów, pokłosiem agresywnej strategii ekspansji sieci w Wielkiej Brytanii. Detalista poczynił znaczne inwestycje w otwarcia nowych sklepów, ale także podwyżki (50 mln funtów) czy utrzymanie niskich cen (100 mln funtów). Jedną z największych inwestycji sieci było w ostatnim czasie otwarcie nowego magazynu w Luton, który pochłonął około 300 mln funtów.

Realizowana strategia przyniosła firmie wzrost liczby klientów i przychodów. Zgodnie ze sprawozdaniem Lidl UK za rok poprzedzający luty 2023, przychody brytyjskiego oddziału Lidl wyniosły 9,3 mld funtów po 18,8% wzroście rok do roku. W tym czasie sieć zwiększyła udziały w rynku z 6,1% do 7,1%. Agresywna ekspansja, w ramach której sieć otworzyła niemal 50 sklepów, nie uchroniła jednak firmy przed stratą, a Di Constanzo – przed utratą stanowiska.


foto: mat. redakcji (wiadomoscispozywcze.pl)

Reklama