UE importuje setki tysięcy ton przypraw spoza Wspólnoty. Te kupujemy najczęściej

UE importuje setki tysięcy ton przypraw spoza Wspólnoty. Te kupujemy najczęściej

Według danych Eurostat, podczas 12 miesięcy 2022 roku do krajów UE zaimportowano 397 tys. ton przypraw spoza krajów członkowskich. Na przestrzeni 10 lat import tej kategorii zwiększył się o 57%. Głównym źródłem przypraw dla krajów Unii Europejskiej okazują się być Chiny, które w 2022 roku odpowiadały za 38% udziałów w całkowitym imporcie przypraw spoza krajów UE. 

Tych przypraw importujemy najwięcej

Za niemal połowę całkowitego importu przypraw spoza UE w 2022 roku odpowiadały dwie przyprawy. Najczęściej importowany był imbir – podczas 12 miesięcy 2022 roku przywieziono aż 122,9 tys. ton tej przyprawy. Drugie miejsce, z importem na poziomie 109,8 tys. ton, zajmuje papryka. Podium importowanych do UE przypraw zamyka pieprz z wynikiem na poziomie 62,9 tys. ton. 

W 2022 roku czwarte miejsce, jeśli chodzi o masę importowanych spoza UE przypraw, zajął cynamon z wynikiem na poziomie 16,2 tys. ton. Piąta pozycja przystała natomiast kurkumie (15,8 tys. ton).

Imbir i kurkuma są przyprawami, które na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia odnotowały największy wzrost importu spoza krajów UE. W przypadku imbiru mowa o 149% skoku w porównaniu do 2012 roku. Z kolei kurkuma zanotowała 142% wzrost. 

Skąd UE importuje przyprawy?

Głównym krajem pochodzenia imbiru oraz papryki, która trafia na rynki UE, są Chiny. Odpowiadają one za zaspokojenie 54% udziałów całkowitego importu spoza krajów UE imbiru oraz aż 72% papryki. W przypadku pieprzu głównym dostawcą jest Wietnam, z którego pochodzi 56% importowanego pieprzu.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z DANYMI RYNKOWYMI I ANALIZAMI

SPRAWDŹ NOWE RAPORTY

Cynamon, który zajmuje czwartą pozycję, jeśli chodzi o wolumen importu, w ponad 1/3 pochodzi z Indonezji. Z kolei głównym dostawcą kurkumy okazały się w tym czasie Indie (77%).


foto: mat. redakcji (wiadomoscispozywcze.pl)

Reklama