Sklepy zaostrzają walkę cenową przed świętami. Dyskonty nie wypadają najlepiej

Sklepy zaostrzają walkę cenową przed świętami. Dyskonty nie wypadają najlepiej

Choć to dyskonty starają pozycjonować się w oczach konsumentów jako sklepy oferujące najniższe sklepy, w przedświątecznym zestawieniu nie wypadają najlepiej. Analiza cen w sklepach przeprowadzona przez UCE RESEARCH i Uczelnię WSB Merito ujawniła, że w listopadzie ceny w hipermarketach rosły wolniej niż w dyskontach.

"W listopadzie br. ceny w sklepach średnio rok do roku wzrosły o 6,7%. Z podwyżkami najlepiej radzą sobie hipermarkety, w których wzrost rdr. wyniósł 5,7%" – podają autorzy badania. W tym czasie dyskonty odnotowały skok cen na poziomie 5,9% rok do roku. 

Hipermarkety cały czas mocno rywalizują o pozycję najtańszego formatu na rynku. Walka toczy się właściwe od wielu lat, ale nie zawsze hipermarkety ją wygrywały. Najczęściej były jednak lekko za dyskontami.

Maciej Tygielski, wieloletni obserwator i ekspert rynku retail

Przedświąteczna gorączkowa cenowa

Sieci handlowe rywalizują ze sobą przez cały rok. Przed świętami konkurencja jednak znacznie się zaostrza, ponieważ pewnym jest, że klienci ruszą do sklepów. "Trudno powiedzieć, który z formatów wygra to przedświąteczne starcie. Ostatecznie, to klienci decydują o tym, gdzie zrobić zakupy, biorąc pod uwagę swoje potrzeby i budżet" – komentuje dr Agnieszka Gawlik z Uniwersytetu WSB Merito.

Analiza cen ponad 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów pokazała, że są obszary, w których zdecydowany prym wiodą hipermarkety. W innych natomiast prześcigają je dyskonty.

"W hipermarketach taniej niż w dyskontach można kupić choćby wędliny, ryby, art. sypkie, tłuszczowe, napoje, słodycze, używki, artykuły dla dzieci, a także chemię gospodarczą. Z kolei w dyskontach w porównaniu do hipermarketów taniej można kupić mięso, nabiał, pieczywo, dodatki spożywcze (ketchupy, majonezy itp.), owoce i warzywa, karmy dla zwierząt oraz środki higieny osobistej" – podają autorzy badania.

Promocje to jedyny pewniak

Aby przekonać do siebie klientów, sieci handlowe zdecydowanie komunikują w okresie przedświątecznym różnego rodzaju promocje. Jest to kolejny obszar ich rywalizacji.

Maciej Tygielski, analizując liczbę zeszłorocznych promocji zorganizowanych w dwóch rywalizujących o pozycję najtańszych formatach, zauważa, że od 1 do 24 grudnia 2022 r. dyskonty zrobiły ich o ponad 5% więcej. Z kolei liczba takich ofert w hipermarketach spadła o przeszło 14% rdr. "Jeżeli sytuacja powtórzy się w tym roku, to zwycięzca może być tylko jeden. Ale teraz tego jeszcze nie wiemy, bo walka trwa w najlepsze. I nie jest wykluczone, że sytuacja się odwróci na korzyść hipermarketów" – prognozuje ekspert.


źródło: MondayNews (oprac.)
foto: stockadobe(Rattanachat)

Reklama