Grupa Żabka wchodzi na rumuński rynek. "To strategiczna inwestycja"

Grupa Żabka wchodzi na rumuński rynek. "To strategiczna inwestycja"

Żabka kończy 2023 rok z przytupem. Detalista właśnie poinformował o zawarciu umowy nabycia udziałów większościowych rumuńskiego dystrybutora zaopatrującego około 12 tys. sklepów. Ruch ten wpisuje się w dążenia Grupy, które zakładają ekspansję zagraniczną.

Grupa Żabka wchodzi do Rumunii

Dokładnie mowa o DRIM Daniel Distributie, rodzinnej firmie, która od niemal 30 lat działa na terenie Rumunii. Obecnie jest jedną z największych sieci dystrybucyjnych produktów typu FMCG na lokalnym rynku, gdzie zatrudnia ponad 800 osób.

Choć transakcja czeka jeszcze na zatwierdzenie przez rumuńskie organy regulacyjne, Żabka już zdradza swoje plany dotyczące wejścia na rumuński rynek. Jak informuje, "priorytetem będzie dalszy, przyspieszony rozwój spółki DRIM, możliwy dzięki połączeniu pozycji rynkowej i lokalnej renomie DRIM i know how w obszarze convenience oraz zaangażowaniu kapitałowemu Grupy Żabka".

Rumuński dystrybutor w rękach Grupy Żabka (foto: mat. prasowe)

Pierwszy etap ekspansji międzynarodowej

Do wejścia na rumuński rynek, Grupę Żabka zmotywowały przede wszystkim optymistyczne perspektywy kreślone dla tego rynku, a także "zbliżony do polskiego profil klienta". Jak wyjaśnia detalista, "ten przełomowy krok został poprzedzony analizą rynku rumuńskiego, w tym preferencji lokalnych konsumentów".

Wspólnota wartości, wzajemny szacunek oraz zaufanie stanowią solidny fundament dla strategicznego partnerstwa oraz wspólnych, ambitnych projektów, jakie mamy w planach. Poprzednie ćwierć wieku poświęciliśmy na dynamiczny rozwój w Polsce, a dziś rozpoczynamy kolejny etap, który wiąże się z rozpoczęciem działalności na nowym rynku europejskim.

Tomasz Suchański, CEO Grupy Żabka

Co planuje Żabka w Rumunii

Tomasz Blicharski, wiceprezes zarządu, dyrektor zarządzający Żabka Future/EVP, określił zakup udziałów w rumuńskim DRIM "strategiczną inwestycją, dzięki której cała Grupa zyskuje unikalną perspektywę dalszego rozwoju oraz dostęp do nowego rynku w ramach partnerskiej współpracy z jednym z największych lokalnych dystrybutorów produktów na rynku FMCG". 

DRIM Daniel Distributie jest obecnie zarządzana przez drugie pokolenie właścicieli. Jest jedną z największych sieci dystrybucyjnych produktów typu FMCG na lokalnym rynku, która zaopatruje ok. 12 000 sklepów handlu tradycyjnego.


foto: mat. redakcji (wiadomoscispozywcze.pl)

Reklama