Długi producentów słodyczy w rok wzrosły o blisko 12 mln zł. Gdzie leży problem?

Długi producentów słodyczy w rok wzrosły o blisko 12 mln zł. Gdzie leży problem?

Przeterminowane zobowiązania firm zajmujących się produkcją ciastek i czekolady rosną, i to znacznie – donosi BIG InfoMonitor. W porównaniu do ubiegłorocznego okresu przedświątecznego zaległości wobec firm i banków wzrosły w przypadku tej branży o niemal 12 mln zł. Z kolei w zestawieniu z okresem przed pandemią, zadłużenie branży słodyczowej jest już dwa razy większe.

Branża słodyczowa pod kreską?

Zgodnie z danymi Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK, największe zaległości dotyczą piekarni i cukierni, których jest też najwięcej na rynku. Firmy z tego segmentu odpowiadają za przeterminowane płatności opiewające na sumę 232 mln zł.

Branża piekarnicza i cukiernicza najpierw znacznie doświadczyła skutków pandemii, a następnie w 2022 roku – horrendalnych cen energii. W porównaniu do okresu sprzed pandemii, zadłużenie w tym sektorze zwiększyło się o ponad 100%.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z DANYMI RYNKOWYMI I ANALIZAMI

SPRAWDŹ NOWE RAPORTY

W lepszej sytuacji nie znajdują się producenci kakao, czekolady i wyrobów cukierniczych. Według danych BIG InfoMonitor, tylko w minionym roku zaległości tych producentów zanotowały dwucyfrową dynamikę wzrostu – od początku pandemii ta sięgnęła już 60%. Obecnie są oni dłużni już ponad 38 mln zł. 

Powodów jest sporo...

Powodów obecnego stanu zadłużenia w branży słodyczowej jest wiele. Jednym z nim bez wątpliwości są koszty kakao. Już w sierpniu 2023 roku dyrektor zarządzający w firmie Wedel, Maciej Herman, mówił o rekordowych cenach tego surowca. "Ceny kakao gwałtownie rosną, pod koniec sierpnia 2023 na londyńskiej giełdzie trzeba było za tonę tego surowca zapłacić 2888 GBP. To oznacza, że jego cena wzrosła o 60% w ciągu roku i jest najwyższa od 46 lat" – mówił. 

Dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor, zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt. Jak wskazuje, "istotnym problemem, okazują się być niesolidni kontrahenci (28%), którzy opóźniają opłacanie swoich zobowiązań lub wcale ich nie rozliczają, przez co zaburzają płynność finansową swoich partnerów". 

Mimo trudności płatniczych wybranych producentów, sytuacja na rynku zdaje się być dobra. Rynek słodyczy czekoladowych w Polsce rośnie. Według danych NielsenIQ, podczas 12 miesięcy zakończonych w sierpniu 2023 jego wartość zanotowała niemal 20% skok rok do roku.


foto: stockadobe(Seventyfour)

Reklama