Oznaczenia na butelkach szklanych – co oznaczają symbole na butelkach?

Oznaczenia na butelkach szklanych – co oznaczają symbole na butelkach?

Oznaczenia na butelkach szklanych, podobnie jak oznaczenia na butelkach plastikowych, mają za zadanie przekazać niezbędne informacje identyfikujące dane opakowanie. Symbole na butelkach szklanych są wytapiane w szkle, a więc niezbywalne aż do momentu ponownego jego przetworzenia. W poniższym artykule przyjrzymy się oznaczeniom na szklanych butelkach i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co one oznaczają.

Spis treści

  1. Gdzie znajdują się wytłoczone symbole na szklanych butelkach?
  2. Co oznaczają oznaczenia na butelkach?
  3. Oznaczenia wymagane
  4. Dodatkowe symbole jakie możemy znaleźć na szklanych butelkach
  5. Podsumowanie

Gdzie znajdują się wytłoczone symbole na szklanych butelkach?

Symbole na butelkach szklanych z uwagi na ich umiejscowienie są zazwyczaj niewidoczne na pierwszy rzut oka dla konsumentów. Najczęściej znajdują się one na dnie butelki lub u dołu korpusu opakowania.

Oznaczenia na butelkach szklanych mogą jednak również znajdować się w innych miejscach opakowania, nawet na korpusie butelki – zdarza się to jednak niezwykle rzadko.

Co oznaczają oznaczenia na butelkach?

Oznaczenia na butelkach szklanych są wytłoczone w szkle i przybierają najróżniejszy wygląd. Nic więc dziwnego, że generują wiele pytań. Na próżno szukać jednak jednoznacznych odpowiedzi na pytanie o to, co dokładnie one oznaczają. Temat ten zdaje się być pomijamy. Co wiemy na ten moment o oznaczeniach na butelkach szklanych?

W dokumencie opublikowanym przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie czytamy o tym, że symbole na butelkach szklanych mogą informować o różnych cechach danego opakowania, takich jak pojemność nominalna danej butelki, producent/wytwórnia – w formie znaku firmowego, rok produkcji, norma, zgodnie z którą została wykonana szklana butelka, numer formy czy znak opakowania miarowego.

Dodatkowo na opakowaniach szklanych pojawia się symbol GL i liczba 70, 71 lub 72. Symbole GL na butelkach szklanych oznaczają:

  • 70 GL - szkło bezbarwne, najprostszy i najczęstszy typ dostępny na rynku
  • 71 GL - szkło zielone, często spotykane przy produkcji piwa czy wina
  • 72 GL - szkło brązowe, również popularne zastosowanie przy produkcji piwa

Oznaczenia wymagane

To, z jakimi oznaczeniami mamy do czynienia na szklanej butelce uzależnione jest przede wszystkim od jej przeznaczenia, a także kraju, z którego pochodzi oraz producenta. Zgodnie z informacjami w dokumencie opublikowanym przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, jednym z oznaczeń, które mogą pojawiać się na butelkach szklanych jest norma, zgodnie z którą wykonano szklane opakowanie. Ta może odnosić się do tzw. PN, czyli Polskich Norm, które po przystąpienie Polski do UE  są harmonizowane z normami europejskimi (występują wówczas jako PN-EN).

Warto jednak mieć na uwadze, że stosowanie PN jest od 1 stycznia 2023 roku dobrowolne. Oznacza to zatem, że oznaczenia na butelkach szklanych mogą się pod tym względem różnić. Producentów nie obliguje bowiem żadna regulacja.

Dodatkowe symbole jakie możemy znaleźć na szklanych butelkach

Jednym z oznaczeń na butelkach szklanych, które na zasadzie dobrowolności zostało wprowadzone w 2020 roku jest oznaczenie Hallmark. Jest to symbol, który producenci mogą wprowadzać na szklane opakowania na zasadzie licencji. Celem tego oznaczenia jest promowanie możliwości recyklingu szklanych butelek i podkreślenie obojętności szkła jako materiału dla środowiska.

Oznaczenia na butelkach szklanych widzimy zazwyczaj na dnie opakowania. Przybierają one różne kształty i formy – czasami wytłoczone są liczby, innym razem możemy zauważyć symbol, którego kształt niewiele mówi nam o informacji, jaką za sobą niesie. Faktem jest, że szkło należy do materiałów, na których precyzyjne uformowanie kształtu danego symbolu jest stosunkowo trudne.

Podsumowanie

Mało czytelne lub enigmatyczne oznaczenia na butelkach szklanych rodzą wiele pytań. Odpowiedzi na te dotyczące znaczenia tych symboli poszukaliśmy u samego źródła. Zwróciliśmy się z zapytaniem do Związku Pracodawców „Polskie Szkło”. Spytaliśmy o znaczenie symboli znajdujących się na szklanych butelkach, a także normy, którym podlegają producenci. Do dnia publikacji tego artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi od Związku.


foto: mat. redakcji (wiadomoscispozywcze.pl)

Reklama