Inflacja w Polsce hamuje kolejny miesiąc z rzędu. Zgodnie z danymi opublikowanymi w piątek przez GUS, w listopadzie wzrost cen towarów i usług wyniósł 6,6% w perspektywie rok do roku. Finalne dane okazały się tym samym wyższe od wstępnego szacunku Urzędu.
Przypomnijmy, że we wstępnym szacunku GUS zapowiadał listopadową inflację na poziomie 6,5% rok do roku, zaskakując tym samym ekonomistów, których konsensus przewidywał 6,6% wzrost cen w perspektywie rocznej.
Inflacja w Polsce - grudzień 2023
Opublikowany w piątek finalny odczyt potwierdził zatem prognozy ekonomistów. Inflacja w listopadzie wyniosła 6,6% w perspektywie rok do roku. Tym samym listopad okazał się być dziewiątym miesiącem, w którym wzrost cen hamował. Za usługi płaciliśmy w tym czasie o 8,6% więcej niż w listopadzie 2022, a za towary - o 5,9% więcej.
W relacji miesiąc do miesiąca, a więc w porównaniu do października 2023, ceny w grudniu wzrosły o 0,7%. Wzrost ten napędząły przede wszystkim ceny towarów. Te podskoczyły na przestrzeni miesiąca o 1,0%, wobec 0,1% w przypadku cen usług
Finalny odczyt GUS ukazał, które kategorie drożeją najbardziej. W perspektywie rocznej największy wzrost cen utrzymują dwa segmenty: edukacja ze wzrostem na poziomie 10,4% oraz restauracje i hotele ze wzrostem wynoszącym 10,3%. W tym czasie ceny żywności i napojów były wyższe o 7,3% względem listopada ubiegłego roku.
Jedyną kategorią towarów, których ceny spadły w porównaniu do listopada 2022 są paliwa. GUS zanotował w ich przypadku spadek na poziomie 2,2% rok do roku.
Inflacja w listopadzie - komentarze ekspertów
Ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przyznają, że listopad był miesiącem, w którym inflacja była "stabilna". Dodają przy tym, że większe wahanie zaobserwowano w przypadku inflacji bazowej. Ta miała spaść z poziomu 8,0% do 7,6%. "To efekt niższego tempa wzrostu cen odzieży, utrzymania mieszkania czy opieki zdrowotnej. Równocześnie wciąż dynamicznie rosną ceny usług – w listopadzie były o 8,6% większe niż rok temu" - wyjaśniają.
Inflacja była stabilna w listopadzie (6,6%). Mocniej spadła inflacja bazowa – z 8,0 do 7,6%. To efekt niższego tempa wzrostu cen odzieży, utrzymania mieszkania czy opieki zdrowotnej. Równocześnie wciąż dynamicznie rosną ceny usług – w listopadzie były o 8,6% większe niż rok temu. pic.twitter.com/nLtcoaf2Ey
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) December 15, 2023
Ekspeci z Pekao komentując najnowszy odczyt GUS zwracają uwagę na to, że listopad był już drugim miesiącem z rzędu, w którym GUS zrewidował wstępny szacunek w górę.
Jaka będzie inflacja w grudniu? Prognozy ekonomistów
Listopadowy odczyt GUS potwierdził tendencję, którą obserwujemy od kilku miesięcy. Inflacja rzeczywiście hamuje, choć jest w dalszym ciągu daleka od celu inflacyjnego ustalonego przez NBP. Co przyniesie przyszłość?
Ekonomiści zgadzają się co do tego, że inflacja w grudniu wzrośnie. "Grudzień przyniesie wzrost inflacji do ok. 7%. Będzie to jednak głównie związane z cenami energii" - mówią eksperci PIE. Podobnego zdania są eksperci z ING. Przyznają oni, że inflacja w grudniu wzrośnie, jednak na początku 2024 roku będziemy obserwować kontynuację dezinflacji.
Inflacja CPI za listopad zrewidowana do 6,6%r/r z 6,5% (flash). Taka też była nasza oryginalna prognoza.
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) December 15, 2023
Wyraźny spadek inflacji bazowej: 8,5% -> 7,3%. Po niewielkim wzroście inflacji w grudniu, na początku 2024 kontynuacja dezinflacji.
RPP wstrzyma się z decyzjami o stopach do… pic.twitter.com/FO1vjrg0U0
foto: mat. redakcji (wiadomoscispozywcze.pl)