Listopad z jednocyfrowym wzrostem cen codziennych zakupów. Co podrożało najbardziej?

Listopad z jednocyfrowym wzrostem cen codziennych zakupów. Co podrożało najbardziej?

Ceny żywności, napojów i chemii wchodzących w skład podstawowego koszyka zakupowe były w listopadzie 2023 roku wyższe o 6,7% w porównaniu do listopada ubiegłego roku - wynika z analizy najnowszego raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Choć za zakupy płacimy w dalszym ciągu więcej niż jeszcze 12 miesięcy temu, to różnica ta maleje. Z miesiąca na miesiąc podwyżki cen w sklepach słabną.

Ceny żywności w listopadzie 2023

Dane, które zostały zebrane z ponad 30 tys. sklepów, wykazały listopadowy wzrost cen na poziomie 6,7% w perspektywie rok do roku. Miesiąc wcześniej było to 8% rok do roku. Widać zatem światełko w tunelu - listopad jest już drugim miesiącem z rzędu, w którym codzienne zakupy zdrożały jednocyfrowo. Wcześniej podwyżki rok do roku przekraczały 10%.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Trzech liderów drożyzny

Na siedemnaście analizowanych kategorii większość zdrożała jednocyfrowo. Sześć pozycji wykazało dwucyfrowy wzrost, a jedna grupa towarów odnotowała spadek.

Już po raz trzeci z rzędu liderem podwyżek okazały się dodatki spożywcze (ketchupy, majonezy, musztardy i przyprawy). Ich ceny poszły w górę o ponad 21% rok do roku. Drugie miejsce w rankingu drożyzny zajęły napoje bezalkoholowe z podwyżką o blisko 16% rok do roku. Trzecia w zestawieniu jest chemia gospodarcza, która zdrożała o prawie 14% rok do roku.

Ranking drożyzny w listopadzie kształtował się następująco:

  1. dodatki spożywcze (+21% rok do roku)
  2. napoje bezalkoholowe (+16%)
  3. chemia gospodarcza (+14%)
  4. artykuły dla dzieci (+13%)
  5. pieczywo (+13%)
  6. słodycze i desery (+12%).

Spadek cen w listopadzie odnotowały wyłącznie artykuły tłuszczowe. Płacilismy za nie w tym czasie o około 25% mniej niż rok wcześniej.


Źródło: MondayNews (oprac.)
Foto: stockadobe(PR Image Factory)

 

Reklama