Za nami gala finałowa programu grantowego SOFIA. Co się działo?

Za nami gala finałowa programu grantowego SOFIA. Co się działo?

Celem programu grantowego SOFIA jest wsparcie młodych talentów, których pomysły mogą przyczynić się do zielonej transformacji i jeszcze większego rozwoju branży OZE. Za nami druga edycja tego wydarzenia, którego organizatorem jest firma ONDE SA. 

Podczas finałowej gali, poza debatą ekspercką, odbyło się rozdanie nagród. Te trafiły do młodych innowatorów. Jak informuje organizator, wybór nie był prosty. W tym roku zgłoszonych zostało aż 4 razy więcej projektów, niż w poprzedniej edycji.

Czterech młodych innowatorów z nagrodami

Po trudnych obradach, jury wyłoniło finalistów, którzy otrzymali po 20 000 zł na dalszy rozwój swoich projektów:

  • Gabriela Poznańska została nagrodzona za projekt, który ma na celu wykorzystanie potencjału energetycznego odpadowych tworzyw sztucznych w recyklingu chemicznym. Jej praca wskazuje na możliwość istotnego zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, poprzez nowatorskie ujęcie recyclingu.
  • Tomasz Cierlicki zaprezentował projekt oceny śladu węglowego za pomocą znormalizowanej metody IPCC, wykorzystujący narzędzie skutecznej kontroli cyklu istnienia elektrowni fotowoltaicznych. Jego innowacyjne podejście stanowi krok w kierunku zrównoważonej energetyki słonecznej.
  • Kamil Skonieczny został wyróżniony za projekt analizy możliwości stworzenia konstrukcji w formie trackera solarnego dla pływającej instalacji fotowoltaicznej. Praca wpisuje się w trend rozwoju mobilnych systemów wykorzystujących energię słoneczną.
  • Michał Stopel otrzymał wyróżnienie za zastosowanie algorytmu sztucznej inteligencji do analizy stanu turbin wiatrowych z użyciem bezzałogowych statków powietrznych, co może znacząco usprawnić funkcjonowanie w branży OZE.

Podczas Gali finałowej jednemu z finalistów wręczona została również Nagroda Publiczności. Zwycięzcą okazał się Tomasz Cierlicki. Otrzymał on pakiet VIP uczestnika na Kongresie Energetyki Przyszłości w 2024 r., a nagrodę ufundowało Stowarzyszenie „Z energią o prawie”.

Jesteśmy niezmiernie dumni z poziomu zaprezentowanych przez naszych młodych innowatorów projektów. Ich kreatywność, zaangażowanie i profesjonalizm z pewnością przyczynią się do rozwoju branży OZE. To właśnie takie pomysły, jak te nagrodzone dzisiaj, stanowią fundament ekologii jutra.

Szymon Witoszek, dyrektor ds. rozwoju ONDE SA, jeden z jurorów SOFII

foto: mat. prasowe

Reklama