Spór pomiędzy Vegetą a Kucharkiem trwa w najlepsze. Podravka i Prymat znowu w sądzie

Spór pomiędzy Vegetą a Kucharkiem trwa w najlepsze. Podravka i Prymat znowu w sądzie

Po latach względnego spokoju, temat konfliktu chorwackiego producenta Podravka i polskiego Prymatu powraca na światło dzienne. Firmy kłócą się o polską flagę na opakowaniu Vegety od Podravki.

Spór o polską flagę na opakowaniu Vegety

Polski akcent na opakowaniu Vegety pochodzącej od chorwackiego producenta zdaniem Prymatu może wprowadzać konsumentów w błąd. W związku z tym firma zdecydowała się złożyć w tej sprawie pozew. Zdaniem prawników, element przypominający polską flagę mógłby – niezgodnie z prawdą – sugerować, jakoby Vegeta była produktem polskim lub polskiej marki. 

Sąd okręgowy w Warszawie miał zabezpieczyć roszczenia i tymczasowo zakazać spółce Podravka sprzedawania przyprawy Vegeta z elementem graficznym w postaci stylizowanej polskiej flagi – donosi "Rzeczpospolita" powołując się na informacje przekazane przez Prymat. Postanowienie nie jest prawomocne i może jeszcze zostać zaskarżone.

Długa historia konfliktu producentów przypraw

Toczący się właśnie konflikt nie jest pierwszym sporem pomiędzy producentem Vegety i polskiego Kucharka. W 2017 roku firmy sądziły się o podobne opakowania. Zdaniem prezesa Podravka-Lagris Kucharem miał wprowadzać "drobne modyfikacje" w produktach, których szata graficzna było łudząco podobna do Vegety. Wówczas sprawa zakończyła się pozytywnym finałem dla Podravki, która otrzymała około 30 tys. zł zadośćuczynienia.

Spór pomiędzy Vegetą a Kucharkiem trwa jednak znacznie dłużej. Rozpoczął się w 1999 roku, kiedy to producent Vegety wystąpił o unieważnienie znaku towarowego Kucharek. 


foto: stockadobe/weyo, mat. prasowe

Reklama