NEONET nie jest jedyny? Rośnie zadłużenie wśród sprzedawców RTV i AGD

NEONET nie jest jedyny? Rośnie zadłużenie wśród sprzedawców RTV i AGD

W ubiegłym tygodniu zarząd sieci sklepów ze sprzętem RTV i AGD Neonet poinformował o włożeniu do sądu wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego. Firma zamierza w ten sposób doprowadzić do restrukturyzacji. Okazuje się jednak, że przypadek Neonet niekoniecznie jest odosobniony. Według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK, cała branża znajduje się obecnie w trudnej sytuacji. 

Sprzedawcy RTV, AGD z problemami

W ciągu ostatniego roku przeterminowane zadłużenie podmiotów prowadzących detaliczną sprzedaż elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (PKD 4754Z) wzrosło o 12%, zbliżając się na koniec października 2023 do 30 mln zł. Oznacza to wzrost o 3,2 mln zł podczas 12 miesięcy. W tym czasie problemy ten dotyczył aż 202 przedsiębiorstw.

Problem nie dotyczy jednak wyłącznie ostatniego elementu łańcucha. W jeszcze gorszej sytuacji znajdują się producenci urządzeń elektrycznych. "Zwiększyli oni swoje nieregulowane w terminie zobowiązania wobec banków i dostawców o ponad połowę, z niecałych 51 do 76 mln zł" – podaje BIG InfoMonitor.

Trudna sytuacja dotyczy całego rynku

O trudnościach na rynku świadczy również malejąca produkcja – według "Raportu rynku AGD 2022/2023” w minionym roku polska produkcja dużego AGD spadła w ujęciu ilościowym o 15%. Sprzedaż krajowa odnotowała w tym czasie spadek o 4%. 

Zdaniem ekspertów załamanie w branży jest jednak tymczasowe. Jak komentuje główny analityk BIG InfoMonitor, dr hab. Waldemar Rogowski, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2023 r. była wyższa niż przed rokiem o 2,8%. Rośnie ona także w ujęciu miesięcznym – w porównaniu do września, w październiku powiększyła się o 3,2%. 

Choć sekcja "meble, RTV, AGD" w dalszym ciągu notuje spadki sprzedaży, to dr hab. Rogowski przewiduje polepszenie, jak jednak dodaje będziemy musieli "jeszcze trochę poczekać zanim Polacy zanim Polacy zaczną na nowo kupować sprzęt RTV/AGD wpływając tym samym na poprawę sytuacji w branży".


foto: NEONET (mat. prasowe)

Reklama