Wielu Polaków ruszy po prezenty świąteczne na ostatnią chwilę [DANE]

Wielu Polaków ruszy po prezenty świąteczne na ostatnią chwilę [DANE]

Zakupy świąteczne to nieodłączny element grudniowych przygotowań do Wigilii. Kupujemy wtedy nie tylko produkty kulinarne, ale przede wszystkim prezenty. To właśnie na nie w tym roku Polacy zamierzają wydać około 750 zł - wskazują wyniki Barometru Providenta. Kiedy ruszą na zakupy?

Zakupy świąteczne 2023

Rozkładanie świątecznych zakupów w czasie to ważna umiejętność, której podejmuje się coraz więcej Polaków. Według wyników cyklicznego badania, w tym roku co ósma osoba szuka okazji do zakupu prezentów pod choinkę przez cały rok. Natomiast ponad 18% zaczyna takie zakupy już na kilka miesięcy przed świętami.

Choć rozkładanie zakupów w czasie zdaje się być bardziej praktyczną pod kątem wydatków praktyką, to w dalszym ciągu zdecydowana większość pozostawia poszukiwania prezentów na okres bezpośrednio poprzedzający święta. Ponad 37% Polaków rezerwuje sobie na ten cel kilka tygodni poprzedzających święta. W tym okresie wypadają takie okazje zakupowe jak Black Friday czy Cyber Monday.

Prezenty na ostatnią chwilę

Nie brakuje jednak tych, którzy wciąż czekają na rozpoczęcie zakupowej trasy po sklepach. W pierwszym tygodniu grudnia, niemal jedna trzecia Polaków w dalszym nie kupiła prezentów na święta. 15,6% poluje na grudniowe okazje, a 16,4% przyznaje, że zakup upominków świąteczny pozostawi na ostatnią chwilę.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z DANYMI RYNKOWYMI I ANALIZAMI

SPRAWDŹ NOWE RAPORTY

Całkowite wydatki na święta 2023, według deklaracji Polaków, powinny wynieść średnio 1716 zł. Z tej sumy średnio 747 zł pójdzie na prezenty. Pozostała kwota, a więc 969 zł Polacy przeznaczą na wydatki związane z celebracją świąt, w tym także zakupy spożywcze.

Dane pochodzą z badania Barometr Providenta. Badanie zostało zrealizowane przez Danae sp. z o.o. metodą CAWI na próbie N=1000 dorosłych Polaków, w listopadzie 2023 r.


foto: mat. redakcji (wiadomoscispozywcze.pl)

Reklama