McDonald's inwestuje w Chinach. Gigant zwiększa udziały w swoim biznesie

McDonald's inwestuje w Chinach. Gigant zwiększa udziały w swoim biznesie

McDonald's zwiększa do niemal 50% udziały w swojej działalności w Chinach, mimo ogólnie obserwowanej wśród globalnych firm tendencji do wycofywania się z inwestycji na tym rynku. 

Według anonimowych informatorów, chiński biznes McDonald's ma być obecnie wyceniany na około 6 mld dolarów. Międzynarodowy gigant postanowił zwiększyć swój udział w tej jednostce odkupując mniejszościowe udziały od firmy inwestycyjnej Carlyle's. 

McDonald's w Chinach

Dokładnie mowa o pakiecie 28% udziałów w chińskim biznesie. McDonald's pozostanie tym samym mniejszościowym partnerem z pulą udziałów na poziomie 48%. Kontrolny pakiet własności (52% udziałów) pozostaje w rękach kierowanej przez państwo spółki CITIC Capital.

Ogłaszając porozumienie w sprawie przejęcia udziałów Carlyle's, McDonald's wyraził nadzieję co do dalszego rozwoju na chińskim rynku. Od 2017 roku, kiedy McDonald's sprzedał 80% chińskiego biznesu spółce CITIC, sieć fast food podwoiła liczbę restauracji na rynku do ponad 5,5 tys. lokali.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

W tym czasie znacznie wzrosła także wycenia działalności McDonald's w Chinach. Jak podaje Reuters, transakcja z 2017 roku opiewała na wartość 2,1 mld dolarów. Obecnie, według informatorów cały chiński biznes ma być wyceniany na około 6 mld dolarów.

Ambitne plany sieci

Po sześciu latach fast foodowy gigant uznał, że nadszedł czas na uproszczenie struktury firmy. Nie oznacza to jednak zwolnienia tempa rozwoju. Jak zapowiedział Yichen Zhang, prezes i dyrektor generalny CITIC Capital oraz prezes McDonald's China, do 2028 roku McDonald's zamierza mić 10 000 restauracji w Chinach.


foto: unsplash